Jaki będzie koszt budowy domu 100m2 w roku 2024?

koszt budowy domu 100m2

Na cenę budowy domu wpływa wiele czynników, dlatego niezbędna staje się konsultacja z architektem lub bezpośrednio z wykonawcą. Jeśli chcesz wiedzieć, od czego zależy koszt budowy domu 100m2, pomocne będzie zapoznanie się z treścią poniższego artykułu.

Całkowity koszt budowy domu jednorodzinnego w roku 2023 był już dla wielu inwestorów stosunkowo wysoki. Musisz jednak liczyć się z tym, że ceny w roku 2024 będą jeszcze wyższe. Wpływa na to wiele elementów typu stan deweloperski (np. stan surowy zamknięty, dom pod klucz), robocizna, powierzchnia, projekt domu itd. Zdecydowanie więcej może kosztować budowa obiektu piętrowego niż domu parterowego.

Co ma wpływ na koszt budowy domu parterowego 100m2?

Najszybsze jest doprowadzenie domu do stanu surowego zamkniętego, zajmuje to mniej więcej 3-4 miesiące. Najdłużej trwają prace wykończeniowe (o ich ukończeniu można zwykle mówić dopiero po dwunastu miesiącach). Koszt budowy domu pod klucz zależy przede wszystkim od położenia działki, projektu, cech budynku, materiałów użytych do jego postawienia. Musisz liczyć się z tym, że zapłacić co najmniej 350 złotych.

Oczywiście im większy stopień skomplikowania prac i lepszej jakości materiały, tym wyższe koszty. Więcej zapłacisz, jeśli wybierzesz złożony projekt, który wymaga skorzystania z usług fachowca mającego wysoki poziom wiedzy specjalistycznej. Powinieneś być jednak realistą i liczyć się z różnymi dodatkowymi wydatkami. W przypadku domu o powierzchni 100 m kw cena budowy do stanu deweloperskiego wynosi średnio ponad 400 tysiący złotych. Wykończenie budynku wymaga wykonania wielu dodatkowych prac, co oczywiście prowadzi do pojawienia się kolejnych wydatków.

Ile kosztuje budowa domu parterowego o powierzchni 100 m kw?

Całkowity koszt budowy domu 100 metrów kwadratowych zależy w dużej mierze od tego, jaka została zastosowana technologia budowy. Obecnie coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnych budynków murowanych ze względu na długą i kosztowną realizację inwestycji. Taniej będzie, jeśli wybierzesz dom szkieletowy. W przypadku wybudowania ścian nośnych z bloczków betonowych, do czego wykorzystuje się zaprawę i nadproża, już musisz liczyć się z wydatkiem rzędu ponad 7 tysięcy złotych.

Zawsze warto mieć na uwadze koszt budowy jednego metra. Na wielu stronach internetowych dostępne są kalkulatory kosztów, z których warto korzystać w celu oszacowania wydatków. Są to pomocne narzędzia, które jednak nie wyliczą dokładnie, jaki będzie koszt budowy domu 100 m2. Bazując na obliczeniach, przyjmuje się, że cena budowy metra kwadratowego domu do stanu deweloperskiego to 3 tysiące złotych.

Poznaj koszt budowy domu 100m2

Jeśli interesuje się to, jaki jest koszt wybudowania domu, to musisz w swoich obliczeniach uwzględnić także podstawę, czyli zakup działki. Bez niej nie możesz przystąpić do realizacji inwestycji. Z kolei ceny gruntów są bardzo zróżnicowane, uzależnione w dużej mierze od lokalizacji, jakości gleby. Do tego dolicza się także szereg pozostałych kosztów, między innymi koszty administracyjne. Robocizna stanowi stosunkowo niewielki procent całego przedsięwzięcia. Pochłania średnio 20% wszystkich wydatków związanych z budową domu. Zdecydowanie większe koszty wiążą się z zakupem materiałów budowlanych, czyli mniej więcej 60%.

Co w takim razie składa się na pozostałe 20? Tutaj możesz umieścić wydatki dotyczące wynajmu profesjonalnego sprzętu budowlanego, transportu, wykonania przyłączy itd. Zawsze możesz oczywiście ułatwić sobie zadanie i zdecydować się na zakup gotowego projektu, którzy ma już sporządzony kosztorys. Dla wielu osób, szczególnie niedoświadczonych, będzie to duże udogodnienie. Będziesz już mniej więcej wiedzieć, ile będziesz potrzebować pieniędzy do wzniesienia konkretnego budynku. Wydając więcej na projekt, czyli kupując go w wersji rozszerzonej, uzyskasz wiedzę na temat kosztów wykończenia domu.

Podsumowanie – koszt budowy domu 100 m2?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jaki jest całkowity koszt budowy domu, bo zależy to od wielu czynników. Wszystko musisz wyliczyć indywidualnie. Poszczególne ekipy budowlane mają zróżnicowane cenniki, co przekłada się na mniejszy lub większy koszt robocizny. Na cenę budowy w dużej mierze wpływa także to, ile kosztują materiały budowlane. Szacuje się, że średni koszt budowy domu o powierzchni 100 m2 w 2023 r wynosił 370 tysięcy złotych. Jako że ceny cały czas rosną, co dotyczy materiałów budowlanych i usług fachowców, powinieneś mieć nawet kilkadziesiąt tysięcy więcej w celu sfinansowania wszystkich wydatków.