Ile kosztuje wykończenie mieszkania? Cennik

ile kosztuje wykonczenie mieszkania

Koszt wykończenia mieszkania to temat, o którym mówi się wiele, ale nie oznacza to tego, że nie ma żadnych wątpliwości. Jest wręcz dokładnie odwrotnie – wątpliwości jest prawdopodobnie aż nadto. Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

Dlaczego ludzie nie wiedzą, ile kosztuje wykończenie mieszkania? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, ale wydaje się, że najprościej powiedzieć, iż ludzie nie mają pojęcia o tym, jakie koszty należy wziąć pod uwagę. Można zresztą o tym powiedzieć bardzo wiele – w końcu cena za wykończenie mieszkania w Warszawie będzie pewnie inna niż ta za prace wykonane w Białymstoku.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim pod klucz?

Przyjmijmy, że za nami kupno mieszkania w stanie deweloperskim pod klucz. To zawsze duża radość, ale później trzeba spojrzeć na wnętrze. O mieszkanie (tak samo dom) trzeba w odpowiedni sposób zadbać. Nie ma też co ukrywać, że mamy do czynienia z rosnącymi cenami materiałów budowlanych i robocizny. Z drugiej strony cena za wykończenie mieszkania pod klucz może tylko rosnąć. Nie mówiąc o tym, że prace wykończeniowe nie powinny być odłożone w czasie. Chodzi o inwestycję – drogą, ale konieczną.

Oszacowanie budżetu, czyli ile kosztuje wykończenie mieszkania

Ile kosztuje wykończenie mieszkania? Takie pytanie pewnie pojawia się nieustannie. Zwłaszcza że jest to kwestia, do której nie sposób dokładnie się odnieść. Aczkolwiek na pewno można pokusić się o pewien przedział cenowy. Krótko mówiąc, można założyć, że wydatek wyniesie 800-2300 zł/m². Cena za m2 jest istotna, ale nie można też zapomnieć o wielkości lokalu i indywidualnych oczekiwaniach.

Poza tym dobrze zastanowić się nad tym, co niesie za sobą wykończenie wnętrza. Niektórzy mogą teraz sobie pomyśleć o doborze elementów dekoracyjnych, ale kosztorys powinien uwzględniać znacznie więcej rzeczy. Wystarczy pomyśleć sobie choćby o malowaniu ścian, położeniu podłóg czy zamontowaniu systemu oświetleniowego. Co do kosztu robocizny, bez wątpienia warto zastanowić się nad tym, jak prace można wykonać samodzielnie. Nie chodzi jednak o to, aby za wszelką cenę szukać oszczędności – jeśli przykładowo montaż paneli podłogowych wydaje się zbyt trudnym zadaniem, trzeba zdecydować się na pomoc fachowców.

Kosztorys wykończenia mieszkania – jaka cena?

Wykończenie metrażu może kojarzyć się z dbałością o określony standard – niekoniecznie z przeprowadzeniem rewolucji. Tymczasem jest to przedsięwzięcie porównywalne z przeprowadzeniem remontu. Można nawet powiedzieć, że troska o wykończenie jest trudniejszym zadaniem niż przeprowadzenie remontu mieszkania. Ludzie często pytają, ile kosztuje wykończenie mieszkania, a przecież to w dużej mierze zależy od nas samych. Część prac można próbować wykonać samodzielnie. Do tego szeroko pojęty standard wykończenia. Załóżmy, że komuś marzy się montaż wysokiej klasy płytek ceramicznych – w takiej sytuacji ułożenie podłóg może kosztować nawet 100 zł za metr kwadratowy. Całkowity koszt robocizny wykończenia mieszkania deweloperskiego zależny jest od wielu czynników – aktualne ceny, zakres pracy, jakość materiałów – w momencie kupowania mieszkania warto to wszystko uwzględnić.

Troska o wnętrze – zakup mebli i sprzętu AGD

Cena robocizny, zakres prac remontowych, cena za metr – o każdej z tych kwestii można jeszcze dyskutować naprawdę długo. Pamiętajmy jednak, że na ostateczny koszt wykończenia mieszkania pod klucz wpływa również zakup mebli i sprzętu AGD. To także trzeba uwzględnić podczas planowania i co równie istotne, meble czy sprzęty też wpływają na końcowy efekt. Urządzenie mieszkania to znacznie bardziej czasochłonna praca, niż wielu osobom może się wydawać.

Koszt wykończenia mieszkania – ile przyjdzie zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Jeżeli wszystkiego sobie dobrze nie zaplanujemy, dowiemy się tego w ostatniej chwili. Plan musi uwzględniać choćby to, że całkowity koszt wykończenia mieszkania nie sprowadza się do prac związanych z podłogą, ścianami i sufitem – poza aranżacją wnętrz liczy się także kupno mebli czy AGD.

Być może pojawiło się teraz pytanie, jak zaplanować wykończenie mieszkania. Właściwe planowanie to podstawa, ale czy jest to temat, w przypadku którego można wiele doradzić? Wszyscy musimy zdawać sobie sprawę z tego, że najpiękniejsze wnętrza cechują się dbałością o detale. Każdy szczegół powinien odzwierciedlać oczekiwania i możliwości budżetu (nie jest tanio). Najważniejsze jest jednak to, że wykończenie swojego mieszkania można potraktować niczym inwestycję – a dobra inwestycja z pewnością zacznie przynosić profity. Szczególnie że nic nie wskazuje na to, aby ceny materiałów miały iść w dół.