Projekt domu parterowego – o czym trzeba pamiętać?
Coraz więcej osób decyduje się na budowę domów parterowych. Nie są one tak skomplikowane jak kilkupiętrowe budynki, a wygoda mieszkania w nich jest bardzo duża. Warto wiedzieć o czym pamiętać wybierając najlepszy projekt oraz na jakie pułapki można się natknąć wybierając gotowe projekty domów jednorodzinnych.
Idealna powierzchnia – dom parterowy z poddaszem, nowoczesny projekt.
Pierwszą kwestią jaką należy wziąć pod uwagę jest podjęcie decyzji na temat tego jaka powinna być powierzchnia domu. Podczas podejmowania tej decyzji należy wziąć pod uwagę liczbą domowników, a także to czym zajmują się poszczególne osoby (np. może być potrzeba uwzględnienia w projekcie biura), a także możliwości powiększenia się liczby domowników w przyszłości.
Kiedyś budowano bardzo duże domy, zakładając że zamieszkają w nich kolejne pokolenia, dzisiaj sytuacja delikatnie uległa zmianie, dlatego warto dobrze przemyśleć sytuacje, aby później nie okazało się, że dom będzie za duży i trudny do utrzymania.
Idealna powierzchnia domów, na którą decyduje się najwięcej osób mieści się w przedziale od 100 – 150 m2. Taka wielkość spokojnie wystarczy dla rodziny pięcioosobowej lub nawet większej.
Dopasowanie planu do działki
Odpowiednie dopasowanie domu do działki, na której będzie stał to także bardzo ważna kwestia. Poszczególne plany domów parterowych mogą lepiej pasować do konkretnego kształtu terenu, jego lokalizacji itd. Warto zwrócić uwagę, na którą stronę świata będą wychodziły poszczególne pokoje, co naturalnie wpłynie na ich nasłonecznie oraz naturalne nagrzanie.
Należy też dopasować projekt do sieci elektrycznej, gazowej czy kanalizacyjnej. Każdy szczegół ma duże znaczenie.
Wybrany projekt prostego domu parterowego powinien być także zgodny z miejscowym planem zagospodarowania terenu, a także z zapisami dotyczącymi ogólnych zasad budowy. Jest to bardzo ważne, ponieważ oczywiście wygląd danego budynku, jego kolor, dokładny kształt itd. może być zależny od inwestora o ile nie jest sprzeczny z architekturą otoczenia.
Gotowy projekt domu parterowego – nakład finansowy – koszt budowy
Wybierając projekt domu, oprócz wszelkich względów praktycznych i wizualnych, należy także wziąć pod uwagę koszty związane z jego zakupem, a także z późniejszą budową. Może się okazać, ze realizacja wybranego projektu wychodzi poza możliwości finansowe inwestora. Czasem wprowadzenie kilku prostych rozwiązań, jeszcze na poziomie projektu, może znacznie obniżyć późniejsze koszty.
Funkcjonalność
Nowoczesne gotowe projekty domów jednorodzinnych mogą wyróżniać się bardzo duża funkcjonalnością. Jest to bardzo ważne, ponieważ w dzisiejszych czasach szczególnie mocno stawia się na wygodę.
Warto zastanowić się np. czy w danej sytuacji lepiej się sprawdzi otwarta kuchnia połączona z pokojem dziennym, czy pomieszczenie zamknięte, oddzielone od innych. Układ pomieszczeń czyli układ funkcjonalny powinien być zaplanowany w taki sposób, aby jak najlepiej odpowiadał stylowi życia domowników, ich przyzwyczajeniom i preferencjom.
Ekologia i oszczędność na to warto zwrócić uwagę przy wyborze projektu.
Wybierając projekt domu nie można pominąć takich kwestii jak ekologia czy oszczędność. Budynek powinien być energooszczędny. Aby tego dokonać, przede wszystkim warto postawić na takie materiały budowlane, które będą zapewniały dobrą izolację i będą skutecznie zmniejszały koszty użytku.
Dobrym rozwiązaniem jest także uwzględnienie dużych, przeszklonych ścian, dzięki którym pomieszczenia będą się sama nagrzewały, a także wybór praktycznych źródeł ciepła jak np. panele fotowoltaiczne, czy pompa ciepła. Uwzględnienie tego na etapie projektu może bardzo pomóc.
Niższa koszty można także uzyskać decydując się na dwuspadowy dach. Bardziej skomplikowane kształty naturalnie wiążą się z większymi kosztami materiałów i prac wykonawczych.
Projekty domów tanich w budowie – Nowoczesny dom parterowy
Projekty domów parterowych dostępne są w bardzo różnych opcjach. Dużą popularnością cieszą się te projekty, które są tanie w budowie. Dzięki temu można spełnić marzenie o własnym domku przy jak najbardziej ograniczonym budżecie.
Chcąc wybrać projekt, którego realizacja nie pochłonie zbyt wysokich kosztów należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak:
- stosunkowo mała powierzchnia zabudowy 70m2 – 100m2
- prosta konstrukcja,
- prosty dach, najlepiej posiadający dwa spady, dach wielospadowy jest dużo droższy ze względu na konstrukcje.
- brak piwnicy, skupiamy się na jednej kondygnacji.
- uwzględnienie garażu w bryle domu.
Aby uzyskać większą przestrzeń, można postawić na dom posiadający użytkowe poddasze. Z pewnością będzie to tańsze wyjście niż budowa większego domu parterowego. Aby jeszcze bardziej obniżyć koszty, dobrze jest postawić na projekt domu energooszczędnego lub tzw. pasywnego. Przy tych projektach zastosowano rozwiązania, które znacznie ograniczają zużycie energii, a co za tym idzie pozwalają zaoszczędzić.
Marząc o budowie własnego domu w pierwszej kolejności trzeba wybrać odpowiedni projekt, który powinien być funkcjonalny, a także dopasowany do potrzeb i możliwości inwestora. Dokonując wyboru, warto wziąć pod uwagę kilka najważniejszych kwestii. Większość projektów można też indywidualnie przekształcić zgodnie z własnymi preferencjami, tak aby były jeszcze bardziej praktyczne i energooszczędne. Zupełnie innym rozwiązaniem jest zamówienie indywidualnego projektu, który może być inspirowany gotowymi planami i wzbogacony o indywidualne preferencje inwestora. Mamy już podstawową wiedzę na temat projektów, można więc zabrać się za poszukiwania projektu domu i zacząć realizować plan na swój wymarzony dom.