Ile trwa budowa domu – praktyczny poradnik

ile trwa budowa domu

Ile trwa budowa domu i poszczególne prace, które należy wykonać, aby postawić dom jednorodzinny? Czy zajmie to rok, dwa czy więcej lat? Sprawdź, czasu trwa budowa!

Niejedna osoba marzy o tym, aby zamieszkać we własnym domu. Czasem marzenia staja się rzeczywistością i po zakupie działki oraz wynajęciu ekipy budowlanej pozostaje jedynie określenie terminu zakończenia budowy. Ile trwa budowa domu, jakie można napotkać trudności i co ogólnie powinno się o tym wiedzieć?

Co to jest harmonogram budowy?

Wznoszenie domu to bardzo skomplikowana inwestycja, której każdy etap należy precyzyjnie zaplanować. W tym właśnie celu zawsze przed rozpoczęciem jakichkolwiek zadań powstaje najpierw harmonogram prac, który określa etapy budowy domu. Jest to po prostu szczegółowy plan działania, który jest niezwykle ważny, gdyż zawsze podstawą budowy domu jest wykonanie dokładnego harmonogramu prac. Określa się w nim czas trwania poszczególnych czynności, aż do momentu, gdy doprowadzi się budynek do stanu surowego zamkniętego.

Ile trwa budowa domu jednorodzinnego — czynniki wpływające na czas

Wiele osób zastanawia się, ile trwa całkowity czas budowy domu, lecz nie bierze pod uwagę, co wpływa na termin ukończenia budowy wymarzonego domu. Każdego interesuje, jak długo trwa budowa domu, lecz mało kto zajmuje się tym, od czego czas budowy domu zależy.
Czas przygotowania konstrukcji domu w dużej mierze wynika z tego, jakiego będzie on kształtu. Budowa budynku i doprowadzenie go do stanu surowego będzie znacznie dłuższe, jeśli buduje się dom o skomplikowanym i nietypowym kształcie, a także z dużą liczbę kondygnacji — każdy kolejny strop powoduje wydłużenie budowy. Co więcej, inaczej będzie wyglądała budowa domu z bali, a zupełnie inaczej murowanego.
Bardzo często przeciętny inwestor dzieli budowę własnego domu na etapy w celu rozłożenia kosztów. Najpierw wykonuje się projekt domu i uzyskuje się pozwolenie na budowę, a dopiero później trwa budowa domu krok po kroku, aż osiągnięty zostanie stan zerowy, stan surowy otwarty i na końcu następuje wykończenie domu. Wybudowanie domu dzieląc wszystko na poszczególne etapy, sprawia, że budowa będzie trwała nie rok, lecz 2 lata i więcej.

Ile może trwać budowa domu w technologii tradycyjnej?

Zdecydowanie najczęściej w Polsce stawiany jest tradycyjny, murowany dom jednorodzinny. Nic więc dziwnego, że najczęściej inwestorzy chcą wiedzieć, jaki jest czas budowy domu technologią tradycyjną. Czas budowy takiego domu murowanego w dużej mierze zależy od terminu ukończenia robót mokrych, które są najbardziej długotrwałe. Sporo czasu zajmuje fundament, murowanie i tynkowanie. Sam etap fundamentowy to nawet miesiąc, a postawienie ścian fundamentowych i potem ścian nośnych to dodatkowe 5 do 10 tygodni. Wykonanie wieńca pod murłatę to 2 tygodnie, a więźba dachowa może zająć nawet 6 tygodni. Średni czas budowy domu technologią tradycyjną do stanu surowego zamknięte to nawet około 12 miesięcy.

Czas trwania budowy domu szkieletowe i z prefabrykatów

Czas budowy domu zależy w dużej mierze od zastosowania innych materiałów. Oprócz domów murowanych bardzo często inwestorzy podejmują się budowy domu w technologii szkieletowej. Przygotowanie konstrukcji domu z drewna jest znacznie krótsze — gotowy projekt domu z drewna wynosi 6-7 miesięcy, więc jest to zdecydowanie szybsza technologia. Czas postawienia konstrukcji domu z drewna wynosi tak niewiele, gdyż tego rodzaju materiały budowlane są wyraźnie wygodniejsze.
Wiedzieć jednak trzeba, że budowa domu to proces, który można jeszcze bardziej skrócić. Niezwykle szybką realizację inwestycji jest budowa domu modułowego. Postawienie domu o powierzchni ponad 100 metrów kwadratowych wymaga znacznie mniej czasu. Czas budowy domu w technologii modułowej może wynieść zaledwie 4 tygodnie. Wszystko dzięki temu, że prace budowlane to po prostu montaż gotowych modułów.

Czy warto rozpocząć budowę domu metodą gospodarczą?

Harmonogram budowy domu jest naprawdę ważny i ma duży wpływ na orientacyjny czas trwania budowy, lecz nie mniejsze znaczenie ma to, jaka zostanie wybrana metoda. Budując dom systemem gospodarczym, można znacznie oszczędzić, lecz z drugiej strony wynajęcie ekipy budowlanej znacznie skróci każdy etap budowy. Które rozwiązanie zatem wybrać? Wszystko tu zależy od specyfiki projektu i jego skomplikowania. Budowa domu murowanego może być realizowana metodą gospodarczą, lecz może przez to zająć sporo czasu. Przykładowo zaawansowane technologicznie pasywne wymagają jeszcze więcej czasu, co powinno skłaniać inwestorów do wybrania ekipy budowlanej.