Czym się kierować przy wyborze odkurzacza bezprzewodowego?

Czym się kierować przy wyborze odkurzacza bezprzewodowego?

Odkurzacz bezprzewodowy to jeszcze parę lat temu byłoby marzenie każdego i każdej z nas. Trudno wyobrazić sobie przecież coś lepszego w kontekście prac domowych niż urządzenie, które jest w stanie wykonać całą niezbędną pracę, nie oplątując nas przy okazji swoim kablem. Ma to szczególne znaczenie w kontekście odkurzania, kiedy przecież musimy dokładnie zajrzeć w każdy kąt naszego mieszkania. Odkurzacz bezprzewodowy powinien jednak spełnić kilka parametrów, żeby mógł być dla nas przydatny. Jakie one są i jak wybrać najlepszy odkurzacz bezprzewodowy?

Odkurzacz bezprzewodowy – czym się kierować przy jego wyborze? 

Odkurzacz bezprzewodowy to prawdziwie rewolucyjne urządzenie, które pozwala nam zdecydowanie ułatwić dbanie o czystość w mieszkaniu. Inna nazwa tego urządzenia to odkurzacz pionowy i bardzo dobrze oddaje to charakter tego sprzętu. Poza faktem, że odkurzacz bezprzewodowy nie posiada kabla, nie posiada on też konwencjonalnej rury – jego pionowe ułożenie pozwala więc na wygodny chwyt bez konieczności odkurzania z wygiętymi plecami. 

Odkurzacz bezprzewodowy to niemalże same plusy i zdecydowanie warto o nim pomyśleć. Jednakże, żeby spełniał on swoje zadanie odpowiednio, konieczne będzie zadbanie o jego parametry. Dotyczy to nie tylko tego, by spełniały one pewne standardy, ale przede wszystkim tego, by były wyposażone w takie funkcje i udogodnienia, które będą mogły się nam przydać. Jak więc wybrać odkurzacz bezprzewodowy? 

Odkurzacz bezprzewodowy – jaką powinien mieć moc? 

Odkurzacz bezprzewodowy może zostać wykorzystany także do mycia podłogi i innych prac, jednak jego podstawowym zadaniem będzie pozbywanie się z naszej posadzki pyłu i kurzu. W tym celu musi on być wyposażony w odpowiednią moc, by był w stanie wykonać to zadanie bez żadnych problemów. 

Jaką moc powinien mieć odkurzacz bezprzewodowy? Zasadniczo można powiedzieć, że im więcej, tym lepiej. Podstawowe odkurzacze pionowe zaczynają się już od mocy 50W, jednakże lepiej jest wybrać ich mocniejsze odpowiedniki. W tym miejscu warto zaznaczyć, że odkurzacz pionowy zwykle będzie cechował się niższą mocą, niż jego klasyczny odpowiednik. Wynika to z bardzo prostego powodu – pojemność baterii odkurzaczy bezprzewodowych jest ograniczona, w przeciwieństwie do klasycznych odkurzaczy, które pobierają prąd z sieci. Nie ma jednak powodów do obaw, gdyż i tak będzie to wystarczająca moc do pozbycia się kurzu i pyłu z naszych podłóg. 

Czasami może się zdarzyć też tak, że producent nie poda mocy swojego urządzenia. W tej sytuacji najlepiej będzie po prostu je przetestować u znajomych lub w sklepie i samemu zobaczyć, jaką moc ssania nam oferują. 

Pojemność baterii w odkurzaczu pionowym 

Z racji faktu, że odkurzacz bezprzewodowy nie wymaga od nas podłączenia do prądu, konieczne będzie jego regularne ładowanie. To, jak często będziemy zmuszeni wykonywać ten zabieg, zależy między innymi od pojemności baterii, jaką będzie w stanie zaoferować nam odkurzacz pionowy. Podobnie jak z mocą, im większy akumulator w naszym odkurzaczu, tym będzie lepiej. Pamiętajmy jednak o tym, że pojemność baterii to tylko jeden z czynników, który przełoży się na czas pracy odkurzacza. 

Przykładowo odkurzacz bezprzewodowy ALLERGY UV Pure Q9 marki Electrolux dysponuje specjalną technologią, która przekłada się na mniejsze zużycie baterii. Dodatkowo jest on wyposażony w szczotkę z filtrem UV, która może pomóc nam pozbyć się niewidocznych zanieczyszczeń. 

Dodatkowe funkcjonalności w odkurzaczu bezprzewodowym 

Zgodnie z tym, co napisaliśmy wcześniej, to, czy nasz odkurzacz spełni jakieś parametry techniczne, może się okazać drugorzędną sprawą, jeśli nie będzie on oferował nam potrzebnych funkcjonalności. Odkurzacz bezprzewodowy może nam zaoferować całkiem sporo ciekawych rozwiązań, które z całą pewnością przydadzą nam się na co dzień. Może to być chociażby wspomniana szczotka z filtrem UV lub funkcja odkurzania na mokro, która pozwoli nam umyć podłogę za pomocą odkurzacza. 

Oczywiście, jeśli zdecydujemy się na odkurzacz bezprzewodowy, którym będzie można umyć podłogę, to koszty takiego sprzętu będą nieco wyższe niż standardowego odkurzacza pionowego, który byłby tej funkcji pozbawiony. Jeśli jednak zależy nam na dokładnym umyciu podłogi po każdym odkurzaniu, dobranie jednego urządzenia do dwóch tych czynności może się okazać świetnym pomysłem. Podobnie wygląda sprawa, kiedy zmagamy się z alergią. Na rynku znajdziemy sporą ilość odkurzaczy, które zadbają o to, by nie doskwierał nam ten problem, gdy odkurzamy nasze podłogi. Warto jest więc poświęcić chwilę i dobrać taki sprzęt, który będzie odpowiadał naszym preferencjom.