Pralka nowoczesna – czyli jaka

Pralka nowoczesna – czyli jaka

Pralki, obok lodówek, to jedne z najpopularniejszych urządzeń AGD. Znajdziemy je w praktycznie każdej łazience lub kuchni i często nie zastanawiamy się nad tym, jak dużym są one dla nas ułatwieniem. Czasy żmudnego prania ręcznego na całe szczęście minęły bezpowrotnie, jednak nie oznacza to, że pralki przestały się rozwijać w zakresie oferowanych technologii. Wręcz przeciwnie – nowoczesne pralki oferują nam ogrom funkcji, które mają za zadanie pomóc nam w naszych codziennych obowiązkach. Jaka więc powinna być pralka nowoczesna?

Pralka i pranie parowe – funkcja nie tylko dla alergików 

Pranie parowe to jedna z funkcji, w jakie powinny być wyposażone wszystkie nowoczesne pralki. Polega ona na większym użyciu pary podczas prania niż wody, co daje nam i naszej odzieży masę korzyści. Przede wszystkim, para jest w stanie osiągnąć znacznie wyższą temperaturę niż woda. Dzięki temu pranie za pomocą pary daje nam gwarancję, że pozbędziemy się z ubrań wszystkich drobnoustrojów, bakterii i zarazków, które się na nich nagromadziły. 

Pranie parowe to także funkcja, której działanie powinni docenić alergicy. Dzięki wysokiej temperaturze prania nie ma powodów do obaw, że na odzieży zostaną jeszcze jakieś potencjalne alergeny, takie jak płyn do prania. Jeśli masz jakiekolwiek problemy z reakcją alergiczną, kiedy zakładasz świeżo wyprane ubrania – pranie parowe powinno je rozwiązać. 

Nie bez znaczenia powinno być także to, że ubranie potraktowane gorącą parą łatwiej się prasuje. Już na etapie prania parowego nie powstają zagniecenia, które są charakterystyczne dla działania wirującego bębna w pralce i dużej ilości wody. Ponadto, nie dość, że zagnieceń po praniu parowym będzie zdecydowanie mniej, to te, które się pojawią, będą łatwiejsze do wyeliminowania. 

Pralki z funkcją odświeżania – czyli jak odświeżyć naszą odzież bez jej prania 

Odświeżanie odzieży to niezwykle przydatna funkcja i nie może jej zabraknąć w żadnej nowoczesnej pralce. Na czym polega ta opcja? Jej działanie jest bardzo proste – po wybraniu funkcji odświeżania, nasza odzież zostanie potraktowana aktywnym tlenem i chłodną parą wodną, bez prania właściwego. Da nam to możliwość pozbycia się zapachu, którym przesiąknęło nasze ubranie, bez konieczności jego całościowego prania. 

Ta funkcja przyda nam się zwłaszcza wtedy, kiedy chociażby palimy papierosy lub często uczestniczymy w grillowaniu. Zapach dymu tytoniowego lub woń grilla są niesamowicie mocne i bardzo łatwo wsiąkają w naszą odzież. W efekcie, nie jest ona może brudna, ale zdecydowanie przydałoby się pozbycie niechcianych zapachów. Funkcja odświeżenia może nam w tym pomóc, nie wymuszając na nas jednocześnie wstawiania całego kosza z praniem. 

Pralki dla miłośników zwierząt, czyli funkcja odkłaczania 

W nowoczesnej pralce nie może zabraknąć funkcji odkłaczania, czyli wspaniałego sojusznika przy posiadaniu zwierząt. Ta funkcja pozwala na pozbycie się z naszych ubrań włosów naszego zwierzaka, co z całą pewnością docenią posiadacze liniejących pupili. 

Jak działa odkłaczanie? Zazwyczaj polega ono na odpowiednim pomieszaniu wirowania z płukaniem, przez co materiał odzieży się rozluźni i wypuści sierść lub włosy zwierzęcia, które zdążyły się do niego mocno przyczepić. Klasyczne pralki mogą mieć z tym pewne problemy, a gromadząca się w nich sierść może stać się nawet przyczyną ich awarii. Jeśli więc mamy w domu jakiegoś pupila, dobrze będzie poszukać pralki, która zaoferuje rozwiązanie problemu z jego sierścią lub włosami. 

Nowoczesne pralki – podsumowanie 

Jak widać na przykładzie wymienionych funkcji, nowoczesne pralki mają nam sporo do zaoferowania. Oczywiście nie są to wszystkie funkcje pralek, jakie mogą być nam potrzebne, dlatego zawsze warto kierować się własnymi potrzebami i preferencjami, jeśli chodzi o wybór idealnego sprzętu AGD.  

Obecne na rynku pralki są nam także w stanie zaoferować możliwość dorzucania odzieży w trakcie prania, funkcję odplamiania czy możliwość sterowania z poziomu aplikacji na naszym telefonie. Weźmy to wszystko pod uwagę i zastanówmy się, czego oczekujemy od naszej nowej pralki. Tylko w ten sposób będziemy mieli pewność, że pralka którą wybierzemy będzie wystarczająco nowoczesna na nasze potrzeby.