Wykończenie mieszkania krok po kroku w stanie deweloperskim – jak się zabrać się za wykończenie mieszkania?

wykończenie mieszkania krok po kroku

Od zakończenia budowy do wprowadzenia się do nowego mieszkania jest jeszcze daleka droga. W tym czasie trzeba wykonać liczne prace wykończeniowe. Czytaj dalej i dowiedz się, jak zacząć wykończenie mieszkania krok po kroku.

Niektórzy pozostawiają prace wykończeniowe w rękach fachowców, inni zakasują rękawy i biorą się do pracy samodzielnie. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, powinieneś wiedzieć, jak zabrać się za wykończenie mieszkania krok po kroku, żeby nie utknąć w połowie i doprowadzić remont do satysfakcjonującego końca.

Jak zacząć wykończenie mieszkania krok po kroku?

Proces, jakim jest wykończenie mieszkania krok po kroku, należy dobrze zaplanować. Dzięki temu można wcześniej kupić materiały i wykończyć dom w odpowiedni sposób. Budynek w stanie deweloperskim wymaga jeszcze bowiem sporych nakładów pracy, zanim będzie można w nim zamieszkać. Trzeba zadbać o podłogi, instalacje czy wykończenie łazienki.

Pierwszym krokiem powinna być koncepcja. Wiedząc, do czego się zmierza, o wiele łatwiej przejść całą drogę. Warto wszystko rozpisać na kartce i rozrysować – jakie będą funkcje pomieszczeń, gdzie będą gniazdka elektryczne, jaki rodzaj podłogi wybrać i gdzie będzie stał sprzęt AGD i RTV. Wszystko to wymaga dobrego przemyślenia, na które lepiej poświęcić czas na początku, niż później wprowadzać kosztowne poprawki.

Stan deweloperski – co to takiego?

Odbierając klucze do nowego mieszkania, zwykle zastaniemy je właśnie w stanie deweloperskim. Co to oznacza? Znajdą się w nim otynkowane ściany i betonowa wylewka na posadzce. Nie zabraknie podstawowych przyłączy i ograniczonej instalacji elektrycznej. Kuchenny wylot na wentylację będzie zapewne tylko otworem z kratką.

Mieszkanie w stanie deweloperskim nie będzie wyglądało tak, jakby można się było do niego wprowadzić. Potrzebna mu będzie aranżacja i wykończenie. Warto dobrze zaplanować wszystkie działania – wykończenie ścian warto zrobić na samym końcu.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?

Koszt prac wykończeniowych zależy od wielu czynników – zakresu prac, poziomu skomplikowania czy lokalizacji. Usługi wykończeniowe w wielkim mieście są znacznie droższe od tych wykonywanych na prowincji. Warto też postarać się o doświadczonych i sprawdzonych fachowców, najlepiej z polecenia. Dzięki temu kompleksowy remont przebiegnie bez problemu.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak zabrać się za wykończenie mieszkania krok po kroku, fachowcy mogą pomóc w zaplanowaniu prac. W branży budowlanej odpowiednia organizacja pracy jest bardzo ważna – można dzięki niej uniknąć usterek i wykańczać pomieszczenia w krótkim czasie.

Zakup i montaż potrzebnych elementów – jak się przygotować?

Wszystkie duże elementy wyposażenia, takie jak wanna czy szafa powinny mieć wcześniej przygotowane miejsce. Nie warto odkładać malowania ścian na moment, w którym będzie trzeba coś demontować lub przestawiać. Także montaż oświetlenia warto przeprowadzić przed wnoszeniem sprzętów i białym montażem.

Dobra ekipa poradzi sobie z montażem takich elementów jak drzwi wewnętrzne lub umywalka nawet wtedy, gdy nie będzie to szczególnie wygodne, ale musisz liczyć się z tym, że koszt wykończenia mieszkania może wówczas wzrosnąć. Wszystkie prace najlepiej wykonywać po kolei.

Jak wybrać ekipę wykończeniową?

Dla dobrych fachowców wykończenie mieszkania krok po kroku nie jest zbyt dużym wyzwaniem, nawet jeśli ma obejmować wykończenie na wysoki standard. Planowanie pracy pozwala szybko przebrnąć przez wszystkie etapy i zabrać się za urządzanie mieszkania. Dobra ekipa to taka, która ma na koncie wiele udanych realizacji i cieszy się renomą w lokalnej społeczności. Najlepiej wybrać fachowców, których efekty prac mieliśmy okazję oglądać.

Co musi zapewnić deweloper?

Mieszkanie w stanie deweloperskim to takie, w którym znajdują się już okna czy drzwi zewnętrzne. Aranżacja wnętrza należy już tylko do właściciela. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zamówił on mieszkanie pod klucz. Wówczas wykończeniem mieszkania od dewelopera zajmuje się wynajęta przez niego ekipa. Może się jednak okazać, że remont mieszkania będzie potrzebny szybciej, niż się spodziewasz.

Podczas wykańczania mieszkania można zdecydować się na przesunięcie ścianek działowych lub zabudowę pod sprzęt AGD do kuchni. Warto mieć szczegółowy plan i postępować zgodnie z nim. Dzięki temu lokal będzie wyglądał dobrze, a remont nie potrwa za długo, niezależnie od tego, czy na podłodze mają znaleźć się płytki, czy panele.