Inteligentny dom – Smart Home System co warto wiedzieć, jaki system wybrać?

Inteligentny dom - Smart Home System co warto wiedzieć, jaki system wybrać?

Inteligentny dom – Smart Home System co warto wiedzieć, jaki system wybrać ?

Na rynku dostępne jest bardzo wiele inteligentnych rozwiązań, które można wykorzystać w swoim domu lub mieszkaniu, aby podnieść jakość życia. Co więcej, wiele rozwiązań wchodzących w skład tzw. inteligentnego domu są dostępne w coraz bardziej atrakcyjnych cenach, dzięki czemu praktycznie każdy może sobie na nie pozwolić . Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat inteligentnego domu i możliwościami, na które warto zwrócić szczególną uwagę. 

Czym jest inteligentny dom? Jak wygląda instalacja? Jak sterować ogrzewaniem.

Jeszcze kilka lat temu, możliwości jakie daje inteligentny dom, brzmiały jak niemożliwe założenia dotyczące bliżej nieokreślonej przyszłości . Dzisiaj jest to udogodnienie dostępne niemal dla każdego. Smart home pozwala na kontrolowanie wielu urządzeń wykorzystywanych w domu, za pośrednictwem aplikacji zainstalowanej na urządzeniu mobilnym. Jest to bardzo wygodne i praktyczne. Można np. zarządzać energią, sprzętem domowym (np. ekspertem do kawy), oświetleniem, wszelkimi zamkami i innymi czujnikami za pomocą kilku kliknięć zarówno z domu jak i będąc wiele kilometrów od niego. 

Jakie elementy inteligentnego domu można wyróżnić?  Z czego składa się system smart home? Co wybrać?

Na system inteligentnego domu składa się bardzo dużo elementów. Decydując się na wykorzystanie tego typu udogodnień, w swoim domu, można wybrać dowolną ilość akcesoriów, nie trzeba decydować się na cały komplet. Podstawowy system Smart home można podzielić na trzy najważniejsze części:

  1. jednostka centralna – jest to główny element całej instalacji, do niego podłączone są poszczególne urządzenia. Użytkownicy mogą z niej korzystać, aby zarządzać poszczególnymi elementami.
  2. Urządzenia sterujące – urządzenia, dzięki którym można kontrolować poszczególne elementy, 
  3. czujniki – czyli poszczególne elementy, dzięki którym inteligentny dom może działać w sposób spójny i praktyczny, należą do nich np. czujniki wykrywające ruch czy wyciekający gaz.

Przykładowe urządzenia sterujące czyli system inteligentnego domu w praktyce.

W domu można wyróżnić bardzo wiele urządzeń sterujących. Do najbardziej popularnych należy m.in. inteligentne gniazdko. Każde urządzenie, które się do niego wepnie, może być kontrolowane poprzez specjalną aplikację mobilną. Można np. podłączyć do takiego gniazdka lampę, aby móc wygodnie wyłączyć światło, gdy idzie się spać lub ustalić za pomocą aplikacji harmonogram godzin, w których ma ona się włączać. Można powiedzieć, że inteligentne gniazdko to najbardziej podstawowy element inteligentnego domu. 

Kolejnym przykładem urządzenia sterującego może być ogrzewanie oraz klimatyzacja. Posiadając inteligentny termostat można łatwo ustalić harmonogram, zgodnie z którym będzie pracował grzejnik. Jest to świetny sposób, aby zaoszczędzić na rachunkach i poprawić komfort domowników. Inteligentny termostat działa nawet podczas nieobecności domowników, można za pomocą aplikacji włączyć ogrzewanie, aby po pracy wrócić do ciepłego domu. 

Bardzo przydatny jest także system sterowania roletami. On także przyczynia się do sterowania temperaturą w domu i podnoszenia komfortu. wystarczy tylko zaprogramować go w odpowiedni sposób i nie trzeba pamiętać o tym, aby samodzielnie odsłaniać rolety. 

Czujniki – niezbędny element automatyki domowej.

Trzecim elementem inteligentnego domu, oprócz jednostki centralnej i urządzeń sterujących są czujniki, które mają za zadanie zapewnić użytkownikom większe komfort, ale też bezpieczeństwo. Najczęściej wykorzystywane są specjalne czujniki ruchu które mogą być również bezprzewodowe . Mogą być zintegrowane z alarmem, dzięki czemu wtargnięcie na posesję kogoś niepowołanego z pewnością nie pozostanie niezauważone. Czujniki ruchu można też połączyć z oświetleniem. Dzięki temu, w momencie wykrycia ruchu automatycznie zapali się światło w danym miejscu. Nie będzie trzeba szukać po omacku wyłącznika, a także zniknie problem związany z zapominaniem o wyłączaniu światła. 

Z pewnością przyda się także inteligentny czujnik zalania. Należy je umieścić w miejscach, które w przypadku jakiejś awarii będą najbardziej narażone na zalanie. Dzięki temu, można mieć pewność, że np. po powrocie z wakacji w mieszkaniu nie będzie powodzi. Jeśli czujniki wykryją kontakt z wodą, automatycznie na telefonie właściciela pojawi się informacja o zalaniu. 

Bardzo podobnie działają czujniki dymu i gazu. Są to urządzenia, które w zasadzie obowiązkowo powinny się znaleźć w każdym domu. Zwiększają one bezpieczeństwo domowników i w porę informują o ewentualnym zagrożeniu. Warto zamontować je jak najbliżej instalacji, dzięki temu będą najbardziej czułe na wszelkie odstępstwa od normy. 

Ciekawym dodatkiem jest także czujnik temperatury. Wiąże się ono bezpośrednio z ogrzewaniem i klimatyzacją, a także przesyłają użytkownikom informację na smartfona w specjalnie dedykowanej aplikacjina temat tego jaka aktualnie panuje temperatura oraz wilgotność powietrza w domu. Czujniki te można zaprogramować, tak aby automatycznie uruchamiamy grzejniki. 

Inteligentny dom, może się składać z wielu niezwykle przydatnych i ciekawych części , które ułatwiają codzienne funkcjonowanie domowników, zapewniają im komfort i bezpieczeństwo. Za pomocą aplikacji mobilnej można otwierać i zamykać drzwi, włączać światło czy sterować roletami. Możliwość jest bardzo wiele, warto już dziś stworzyć swój Smart home.