Fotowoltaika w domu – co warto wiedzieć?
Obecnie odnawialne źródła energii, a przede wszystkim energia pochodząca ze słońca to jednej z najszybciej i najprężniej rozwijających się gałęzi przemysłu. Popularność fotowoltaiki rośnie coraz bardziej, na coraz większej ilości dachów i posesji można zauważyć specjalne panele. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat paneli fotowoltaicznych.
Czym jest fotowoltaika i jakie jest jej zastosowanie?
Fotowoltaika zajmuje się przetwarzaniem energii pochodzącej ze słońca na energię elektryczną. Działa ona w oparciu o wykorzystanie specjalnych paneli, które wytwarzają prąd. Fotowoltakia może być wykorzystywana w gospodarstwach domowych, a także w różnych obiektach użytku publicznego.
W składa profesjonalnej instalacji fotowoltaicznej wchodzą takie elementy jak:
- moduł fotowoltaiczny,
- kontroler,
- inwerter,
- akumulatory,
- napięcia,
- centrala komunikacyjna,
- wyświetlacze,
- system przeznaczony do montażu,
- specjalne sensory służące do mierzenia napromieniowania oraz temperatury.
To jakie elementy się wykorzysta i w jakiej liczbie jest w dużej mierze uzależnione od tego jaki tryb pracy będzie zastosowany oraz czy postawi się na zasilanie trzyfazowe czy jednofazowe.
Cała konstrukcja jest bardzo skomplikowana, dlatego montażem zwykle zajmują się specjaliści, którzy wiedzą na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać, aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt.
Dlaczego warto postawić na fotowoltaikę? Jaka jest opłacalność fotowoltaiki?
Panele fotowoltaiczne wiążą się z wieloma zaletami. Przede wszystkim ich zastosowanie pozwala na całkowite uniezależnienie się od rosnących cen prądu , pozwala obniżyć rachunki za prąd. Ich eksploatacja jest w pełni darmowa, a jedne koszty jakie się z nią wiążą dotyczą tylko całej instalacji i usługi jej montażu.
Generowanie własnej energii elektrycznej to także szansa na podniesienie ogólnej wartości budynku. Jest to też rozwiązanie, które nie generuje żadnych szkodliwych substancji i jest w pełni bezpieczne dla środowiska.
Koszty związane z montażem instalacji fotowoltaicznej – montaż paneli.
Domowa instalacja fotowoltaiczna o mocy 3 kWp kosztuje mniej więcej 25 tysięcy złotych, ale jeśli dopłaci się kolejne 11 tysięcy można mieć jeszcze 3 kWp co znacznie podnosi moc twojej instalacji.
Im większa będzie instalacja tym cena pojedynczego modułu zmaleje. Koszt inwestycji czyli koszty związane z montażem takiej instalacji mogą się zwrócić już po kilku lub kilkunastu latach. Jest to z pewnością bardziej opłacalne niż tradycyjne opłacanie prądu.
Decydując się na zakup instalacji fotowoltaicznej, należy być ostrożnym i nie decydować się na najtańsze oferty. W takiej sytuacji bardzo często może się okazać, że to zwykłe oszustwo, albo instalacje, które nie będą zbyt wydajne. Najlepiej skontaktować się ze sprawdzoną firmą.
Dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej – dotacje na fotowoltaikę
Władze ogólnokrajowe i samorządowe wciąż wychodzą na przeciw inwestorom, którzy chcę się zdecydować na montaż instalacji fotowoltaicznej i oferują im najróżniejsze formy wsparcia finansowego. Jednym z rozwiązań są bardzo atrakcyjne dotacje. Niektóre są przeznaczone szczególnie dla osób fizycznych inne dla firm czy dla rolników. Najbardziej popularną dotacją, z której skorzystały już miliony Polaków to dotacja „Czyste Powietrze”.
Kolejnym rozwiązaniem jest skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej, która polega na możliwości odpisania od podatku maksymalnie 18% z kwoty inwestycji.
Wiele specjalnych Programów Dofinansowania pochodzi z budżetu Unii Europejskiej. Są to przede wszystkim programy regionalne, z których mogą skorzystać osoby mieszkające w danym regionie. Informacji na ten temat można zaczerpnąć we właściwym Urzędzie Gminy.
Na koniec warto wspomnieć o możliwości zaciągnięcia atrakcyjnej pożyczki specjalnie na inwestycję związaną z fotowoltaiką. Ma ona naprawdę atrakcyjne warunki, dzięki czemu wiele osób decyduje się właśnie na takie rozwiązanie. Warto zapoznać się z ofertą poszczególnych banków.
Fotowoltaika w domu – o czym jeszcze pamiętać?
Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych, należy wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych kwestii. Przede wszystkim nigdy nie powinno się montować paneli od strony północnej. Taka inwestycja nie będzie zbyt opłacalna, ponieważ słońce bardzo krótko pada na tamtą stronę.
Kolejną kwestią jest to, że jeśli ułoży się panele pionowo, ich wydajność znacznie spada i cała inwestycja także nie jest zbyt opłacalna i nie wiąże się ze znaczącymi korzyściami.
Bardzo ważną kwestią, o której także należy wspomnieć jest rozdzielenie paneli na mono i polikrytaliczne. Te drugie są o wiele tańsze jednak ich wydajność jest o wiele mniej korzystna niż w przypadku paneli monokrystalicznych.
Wiele osób przed podjęciem decyzji o inwestycji obawia się, że panele nie są zbyt wytrzymałe i odporne na różne czynniki mechaniczne jak np. grad. Nic bardziej mylnego, wszystkie panele są bardzo dobrze dostosowane do wszelkich wyzwań pogodowych.
Coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych. Jest to rozwiązanie bardzo przyjazna dla środowiska, a także umożliwiające spore oszczędności. Warto zapoznać się z ofertą zaufanych firm i zdecydować się na ich montaż. Fotowoltaika w domu to inwestycja w przyszłość!