Kominek w salonie – instalacja urządzenia

Kominek w salonie - instalacja urządzenia

Kominek w salonie – kwestie dotyczące instalacji urządzenia

Uważa się, że salon jest sercem całego domu. Aby stworzyć komfortową i przytulną atmosferę w salonie, wiele osób decyduje się na kominek. Kominek w salonie to świetna ozdoba, którą można dopasować do każdego stylu, jaki mamy w domu. Obecnie modne są kominki elektryczne, które są łatwe i bezpieczne w obsłudze. Od wieków we wszystkich krajach świata kominek uważany jest za symbol ciepła i domowego komfortu. Z tego względu wybór kominka do salonu jest ważnym momentem w dekoracji domostwa.  

Wybór miejsca do instalacji kominka

Najczęściej kominek umieszcza się w najbardziej przestronnej części salonu. Jeśli kominek ma komin, należy go umieścić tak, aby był najbliżej kalenicy dachu. Pomoże to uniknąć powstania zjawiska kondensacji i szczelnie ukryć rurę. Z tego względu w mieszkaniu najlepiej jest wybrać opcję gazową lub zamiennik elektryczny.

Kominek można wbudować w ścianę, umieścić w rogu, przy ścianie, na środku pomieszczenia. Wszystko zależy od dostępnej wolnej przestrzeni w salonie. Aby zaoszczędzić na miejscu, można postawić także na kominek narożny. Jeśli pomieszczenie jest zbyt duże, kominek wolnostojący na środku będzie świetnym rozwiązaniem na podzielenie pomieszczenia na konkretne strefy. Co ważne, montaż kominka wolnostojącego jest o wiele łatwiejszy, niż kominka, który ma być zabudowany.

Z czego składa się kominek i co warto o nim wiedzieć przed jego kupnem?

Kominek składa się z kilkunastu rzeczy, dzięki którym może bezpiecznie i funkcjonalnie działać. Warto też pamiętać, że dzięki kominkowi w domu można rozprowadzić ciepło po każdym pomieszczeniu. Salon jest świetnym miejscem na umieszczenie kominka, ale dobrze jest też zwrócić uwagę przed wyborem danego modelu kominka na kilka ważnych szczegółów. Przede wszystkim trzeba się upewnić, że kominek posiada:

  • sprawną kratkę;
  • sprawną instalację;
  • odpowiedni wkład kominkowy.

Warto dodać, że płaszcz wodny i biokominek dają pewność, że można z niego bezpiecznie korzystać, zyskując jednocześnie na ekonomiczności. Są to niezwykle ekologiczne substytuty np. kominków gazowych. Ważne jest także to, by podłączyć urządzenie tak, by mogło ono sprawnie działać. Wówczas dom może być ogrzewany bez problemu w sezonie grzewczym.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kominka?

Aby dokonać właściwego wyboru, należy zacząć od sprawdzenia, czy w salonie można zainstalować prawdziwe urządzenie. Tradycyjny kominek można zainstalować tylko w prywatnym domu, a powierzchnia salonu musi wynosić co najmniej 20 metrów kwadratowych.

Rozczarowani właściciele mieszkań mogą szczęśliwie odetchnąć, ponieważ obecnie na rynku kominków istnieją różnego rodzaju urządzenia, które mogą być instalowane i używane w budownictwie miejskim. Przyjrzyjmy się teraz poszczególnym rodzajom kominków.

  • Klasyczne kominki opalane drzewem – opcja dostępna tylko dla właścicieli prywatnego domu. Wyjątkowy aromat drewna i ciepło tworzą w salonie wyjątkową atmosferę. Pewne trudności pojawiają się z koniecznością zainstalowania nie tylko samego kominka z odpowiednio wyposażonym paleniskiem, portalem i kominem, ale także zaaranżowania miejsca przed kominkiem, w tym kącika do przechowywania drewna opałowego. Przygotowanie drewna opałowego również wymaga wcześniejszych preparacji;
  • Kominki gazowe – uważane za godną alternatywę dla klasycznych urządzeń opalanych drewnem. Zamiast drewna opałowego kominek gazowy wytwarza ciepło ze spalania metanu lub mieszanki propanu-butanu. Urządzenie utrzymuje ciepło w domu, a umiejętne naśladowanie drewna opałowego i urokliwy płomień mogą skrzętnie zastąpić posiedzenia przy prawdziwym ogniu;
  • Biokominek – stosunkowo nowy wynalazek, który nie jest jeszcze znany szerokiemu gronu konsumentów. To urządzenie, zasilane płynnym paliwem roślinnym i wytwarzające prawdziwy ogień, jest optymalnym zamiennikiem klasycznych kominków opalanych drewnem. Proste w obsłudze, bezpieczne i o oryginalnym kształcie. Jest to także niedymiąca i niepaląca alternatywa dla wszystkich miłośników ekologii;
  • Kominek elektryczny – najbardziej preferowana opcja dla salonów w mieszkaniach. Można go również umieścić w prywatnym domu – dla tych, którzy nie chcą dużo zamieszania z rozpalaniem i utrzymywaniem ognia, kłopotów z przygotowaniem drewna opałowego i innych rzeczy. Umożliwia kontrolowanie temperatury, a łatwość obsługi sprawia, że jest niemal idealnym kominkiem, choć brakuje mu szczególnego uroku prawdziwego kominka.

Oprócz powyższych istnieją także kominki z tzw. płaszczem wodnym, zwiększającym bezpieczeństwo użytkowania np. modeli elektrycznych. Kominek z płaszczem wodnym zapewnia oszczędność czasu i prądu, a dodatkowo jest nowoczesny i estetyczny. Bardzo ważną częścią takiego rodzaju kominka jest wkład kominkowy, który może być stalowy lub żeliwny.

Warto też dodać, że taki wkład może również przypominać palenisko, co obecnie jest bardzo modne. Dobrym wyborem jest także kominek powietrzny lub kominek wodny. Dzięki temu, iż istnieje duża ilość potencjalnych modeli, można znaleźć model kominka dopasowany pod własne, indywidualne potrzeby.

Zabudowa wykończeniowa kominka

Prawie każdy materiał może być użyty do licowania kominków, niezależnie od ich rodzaju. Dlaczego? Ponieważ powierzchnia zazwyczaj nie nagrzewa się do wysokich temperatur, jak te które panują wewnątrz. Do najpopularniejszych materiałów wykończeniowych należą:

  • Ceramika – oprócz wysokich właściwości ogniotrwałych materiał wyróżnia szeroka gama kolorów i wzorów. Dzięki zastosowanej glazurze powierzchnia jest łatwa do czyszczenia na mokro i odpycha wilgoć. Oryginalny kształt płytek sprawi, że kominek stanie się głównym elementem dekoracyjnym salonu;
  • Drewno – drzewo nie ma właściwości żaroodpornych, jeśli jednak zastosujemy się do szeregu zaleceń, można z łatwością uszlachetnić nim kominek. Materiał powinien być wstępnie impregnowany środkiem ogniochronnym, piec wyposażony w ekran ochronny, zapewniony system wentylacji, a samo drewno powinno stanowić ozdobne wstawki, aniżeli całość portalu;
  • Kamień – sztucznie wykonany kamień jest dość popularny ze względu na niski koszt w porównaniu z naturalnym odpowiednikiem i podobne właściwości. Materiał odporny na wilgoć i trwały, nie wymaga specjalnych zasad konserwacji. Z tych samych powodów, preferowane są sztuczne cegły;
  • Tynk – proces technologiczny jest maksymalnie prosty i nie wymaga dodatkowego wzmocnienia konstrukcji. Jednocześnie warto wybierać materiały spełniające wymagania przeciwpożarowe. Ogromna gama kolorów pozwala nie tylko dobrać odcień pasujący do stylu pomieszczenia, ale w razie potrzeby łatwo go wymienić.

Nowoczesne kominki w salonie – ostatnie uwagi

Kominek jest niezwykle przydatną częścią salonu, a także i całego domu, jeśli został odpowiednio dobrany. Wskazówkami dotyczącymi kominków są m.in.:

  • Moc – stopień nagrzania pomieszczenia będzie zależał od tego wskaźnika. Jeśli urządzeniu przypisano nie tylko funkcję dekoracyjną, moc należy obliczyć na podstawie powierzchni salonu;
  • Rozmiar – ważny punkt, ponieważ lokalizacja kominka i rozmieszczenie innych mebli zależy od jego wymiarów;
  • Dekoracja – wybierając wykończenie zewnętrzne, należy opierać się na ogólnym kierunku stylistycznym w salonie;
  • Praktyczny kominek powinien cechować się możliwością regulacji temperatury, a w przypadku modeli elektrycznych – jasności płomienia.

Zgodność z powyższymi zaleceniami pozwoli wybrać kominek, który nie tylko ozdobi i ogrzeje salon, ale sprawi, że wnętrze stanie się znacznie wygodniejsze i bardziej harmonijne.