Monitoring domu – zestaw kamer do monitoringu w domu i na posesji

Monitoring domu - zestaw kamer do monitoringu w domu i na posesji

Monitoring domu – jaki zestaw kamer wybrać, jak wygląda instalacja?

Ochrona Twojego domu przed włamywaczami czy kradzieżą kosztowności może przybierać różne formy. Zestaw kamer do monitoringu domu pozwala wykryć potencjalne zagrożenie, może także stanowić element alarmu czy instalacji inteligentnego domu. Na czym polega monitoring domu i posesji, z czego się składa, jakie są najpopularniejsze rodzaje? W jaki sposób przeprowadzić planowanie oraz montaż monitoringu? Sprawdź najważniejsze informacje o domowym monitoringu.

Na czym polega system monitoringu posesji?

Systemy CCTV, czyli Closed-Circuit TeleVision pozwalają na monitoring wizyjny wybranego obszaru z użyciem systemu kamer uzupełnionych zwykle o rejestrator. Monitoring domowy wywodzi się z systemów analogowego monitoringu przemysłowego. W przypadku monitorowania domu najlepiej sprawdzają się systemy kamer IP, bezprzewodowe WiFi lub przewodowe. Pozwalają nie tylko na podgląd na żywo z kamer w czasie rzeczywistym i zapisywanie go na nośnik pamięci w rejestratorze. Nowoczesny monitoring domowy i system zabezpieczeń może być dopasowany do Twoich potrzeb, umożliwiać zdalny dostęp i sterowanie, współpracować z systemami alarmowymi oraz inteligentnego domu, smart house.

Elementy systemu monitoringu do domu

Monitoring wizyjny do domu przestał już być sprzętem jedynie dla wybranych. Upowszechnienie się nowych technologii sprawiło, że podstawowe zestawy są w zasięgu niemal każdego właściciela nieruchomości. Można bez trudu kupić je w sklepach internetowych czy punktach z elektroniką. Zestaw monitoringu obejmuje najczęściej:

  • kamery – przyrządy przechwytujące obraz,
  • rejestrator, dysk twardy – sprzęt rejestrujący obraz, pełniący często także funkcję centralki do zarządzania, dostępu zdalnego,
  • akcesoria niezbędne do instalacji, uchwyty, zasilacze, przewody.

Poszczególne elementy systemu monitoringu zależne są od jego typu, technologii. Instalacja często łączona jest z systemem alarmowym, czujnikami oraz innymi rodzajami zabezpieczeń. Starszy typ monitoringu wizyjnego obejmuje także dedykowane urządzenia zapewniające podgląd obrazu w czasie rzeczywistym. W cyfrowych rozwiązaniach umożliwia to najczęściej odpowiednia aplikacja na smartfon czy komputer w sieci.

Zestaw kamer do monitoringu IP – Wi-Fi

Kamery bezprzewodowe do monitoringu cieszą się dużą popularnością. Ma to związek z uproszczonym sposobem montażu, który ogranicza się jedynie do zapewnienia miejsca oraz źródła zasilania. Kamera łączy się bezprzewodowo z siecią domową WiFi i działa przeważnie w protokole IP. W niektórych przypadkach nie jest potrzebny nawet rejestrator.

Monitoring przewodowy IP domu jednorodzinnego

Aby zadbać o bezpieczeństwo gospodarstwa domowego i posesji wykorzystywany jest także monitoring IP w wersji przewodowej. Przesyła on dane w sieci domowej, jednak z użyciem przewodów ethernetowych. Dostarczają one najczęściej również zasilanie do kamery poprzez protokół PoE. To rozwiązanie wymaga zastosowania routera lub switcha obsługującego odpowiednie standardy. Może zostać zintegrowane na przykład z alarmem. Podobnie jak inne systemy pozwala obserwować otoczenie, a także reagować dynamicznie na włamania.

Analogowy monitoring domu – czy jeszcze się sprawdza?

Kamery analogowe w systemach monitoringu domu wymagają dodatkowych rozwiązań związanych z komunikacją oraz specjalnym sprzętem. Pozwalają na zwiększenie zasięgów i zmniejszenie opóźnienia. Nowoczesne kamery i rejestratory monitoringu analogowego pozwalają nagrywać obraz w jakości nawet 8 Mpx przy 25 lub 30 klatkach na sekundę. To starsze rozwiązanie nadal jest powszechne i rozwijane, choć prostota systemów kamer IP mogących tworzyć monitoring w domu powoli je wypiera z zastosowań nieprofesjonalnych.

Które kamery do domu wybrać?

W zależności od budżetu oraz planu instalacji wybór kamer do systemu monitoringu może być mocno zróżnicowany. Warto wybrać kamery wpisujące się w indywidualne potrzeby. Często sprzedawane są zestawy kilku kamer wraz z rejestratorem oraz kompletnym oprzyrządowaniem. Odpowiednie kamery do monitoringu domu należy wybierać pod kątem:

  • obsługiwane standardy, kompatybilność z określonymi systemami,
  • rozdzielczość, jakość obrazu – na przykład Full HD,
  • kąt widzenia kamery,
  • możliwość nagrywania w nocy – IR, podczerwień,
  • odporność na czynniki zewnętrzne, obudowa, klasa szczelności,
  • możliwość ruchu, sterowania,
  • inteligentna analiza obrazu, funkcje poprawiające czytelność na przykład DNR, BLC, HLC,
  • wbudowany mikrofon, głośnik,
  • wbudowany rejestrator.

Poszczególne parametry decydują o konstrukcji kamer. Kamery tubowe, kopułkowe, szerokokątne czy inne to określenie formy produktu wpływającej na jego możliwości.

Instalacja monitoringu – kamery zewnętrzne

Monitoring domu oraz całej posesji wymaga zainstalowania systemu monitoringu zewnętrznego. W tym przypadku należy zadbać o bezpieczeństwo samych kamer, aby same nie stały się łupem złodziejów. Muszą zostać podłączone do zasilania, być odporne na pyły czy wilgoć, zostać umiejscowione w optymalnym miejscu chroniącym przed włamaniem i kradzieżą.

Jak zainstalować i podłączyć zestaw do monitoringu?

Aby w odpowiedni sposób zamontować zestaw monitoringu domu, nie zawsze trzeba prosić o pomoc fachowców. Wiele zależy od wybranego sprzętu oraz umiejętności. Bardzo istotny jest odpowiedni plan ochrony domu z zaznaczeniem kątów widzenia kamer. Plan musi uwzględniać sposób zasilania kamer oraz tworzenia sieci ich połączeń. Równie ważna co instalacja – rozmieszczenie, mocowanie i podłączanie fizyczne kamer jest ich konfiguracja. W razie wątpliwości lepiej usługę montażu i konfiguracji urządzeń systemu monitoringu zlecić specjalistom.