Dachy – najważniejsze informacje – Wiązary dachowe czy tradycyjna więźba?

Dachy - najważniejsze informacje - Wiązary dachowe czy tradycyjna więźba?

Dachy – najważniejsze informacje

Dach to najważniejszy element każdego domu. Chroni on mieszkańców i zabezpiecza całą konstrukcję. Może mieć różne formy i może być budowany na różne sposoby. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat dachów. 

Dach – jakie rodzaje warto wybrać? 

Kilkanaście lat temu najbardziej popularne były dachy dwu lub czterospadowe. Raczej nie kombinowano za bardzo. Współcześnie często stawia się na dachy płaskie. Świetnie pasują one do budynków utrzymanych w nowoczesnym stylu. Bardzo dużą zaletą takich rozwiązań jest bardzo duża możliwość ich aranżacji. Można np. spotkać dachy z dużą ilością kwiatów i innych roślin. Warto jednak zaznaczyć, że według obecnie obowiązujących przepisów płaskie dachy powinny być nachylone pod kątem przynajmniej 30 stopni. Dzięki temu, zalegająca na nich woda może zostać swobodnie doprowadzona.

Kolejnym rodzajem są dachy jednospadowe. Obecnie stosunkowo rzadko wykorzystuje się je w domach jednorodzinnych. Nie pasują do trendów modowych, które aktualnie królują i dodatkowo blokują możliwość swobodnego wykorzystania poddasza. Decydują się na nie osoby, które chcą aby ich dom był utrzymany w tylu klasycznym nawiązującym do minionej epoki. 

Wspomniane wcześniej dachy dwuspadowe od wielu miesięcy lat cieszą się dużą popularnością. Mają one wiele niezaprzeczalnych zalet. Przede wszystkim ich budowa przebiega stosunkowo szybko i wiąże się z dość niskimi kosztami. Dają także możliwość wykorzystania poddasza do celów użytkowych. Dużą korzyścią dachów dwuspadowych jest także to, że śnieg i inne zanieczyszczenia zsuwają się z nich bez żadnych problemów. Ponadto stanowią one idealną bazę do montażu paneli fotowoltaicznych oraz korektorów słonecznych. 

Najbardziej skomplikowaną, ale także niezwykle efektowną możliwością są dachy wielospadowe. Ich wykonanie jest bardziej skomplikowane i wymaga większego nakładu pracy. Decydując się na nie trzeba też wybrać odpowiednie pokrycie dachu, co wiąże się z większymi kosztami. Zwykle wybierają je inwestorzy dysponujący większym budżetem, którym zależy na spektakularnym efekcie. 

Więźba dachowa – o czym warto pamiętać? 

Jednym z najbardziej znaczących elementów poszycia dachowego jest więźba. Jest to połączenie drewnianych elementów, które tworzą szkielet umożliwiający nałożenie wybranego materiału, który będzie pokrywał dach. 

Podstawowe elementy więźby tradycyjnej to krokwie, murłaty, kontrłaty i łaty. Krokwie muszą być we właściwy sposób dopasowane do tego jaka jest powierzchnia dachu oraz jaki materiał będzie do pokrycia. Są one główną podporą dachu i odpowiadają za właściwe utrzymanie formy. Z kolei murłaty to specjalne drewniane belki, które stanowią skuteczną podporę dla więźby. 

Łaty to deski wyróżniające się dość dużą długością, które przymocowuje się do krokwie, a kontrłaty są montowane prostopadle do łat, ich zadanie to utrzymanie wentylacji pod koniec pokryciem dachu i ochrona przed stratami ciepła. 

Aby więźba dobrze spełniła swoje zadanie musi być dobrze wysuszona. Warto także sprawdzić w jaki sposób krokwie były przechowywane. 

Wiązary dachowe – czym są? 

Więźba dachowa może mieć także formę tzw. wiązarów prefabrykowanych. Są to elementy, które produkuje się w specjalnych zakładach i przywozi na miejsce budowy w formie gotowych do wykorzystania elementów. Dzięki ich wykorzystaniu nie trzeba składać więźby z pojedynczych belek. Jak nie trudno się domyślić znacznie przyspiesza proces to pracę. 

Zastosowanie wiązarów pozwala też uniknąć wielu błędów konstrukcyjnych. Do ich produkcji wykorzystuje się najwyższej jakości drewno, które spełnia odpowiednie parametry techniczne. Cały proces produkcji jest także dokładnie nadzorowany. Wiązary mogą mieć różne kształty i kolory. Zapewniają one nowoczesne możliwości konstrukcyjne. 

Jakie dach wybrać – najniższa cena

Koszt budowy dachu nie należy do najmniejszych. Sama konstrukcja to dość spory wydatek, a do ostatecznego rachunku trzeba także dodać robociznę i koszty pokrycia dachu. Aby zaoszczędzić warto zdecydować się na najtańsze rozwiązania. 

Jak nie trudno się domyślić najtańszy jest dach płaski. Taki rodzaj pokrycia eliminuje koszty związane z więźbą i spadam. Dość niedrogi jest także dach dwuspadowy. Jednak warto podkreślić, że jego koszt podnoszą okna dachowe i inne dodatki. Zgodnie z powszechnie obowiązującą zasadą, każde dodatkowe zgięcie podnosi cenę. 

Czy można pokryć dach? 

Dach można pokryć różnymi materiałami. Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań jest dachówka. Jest ona dostępna w wielu wersjach, dzięki temu można ją idealnie dobrać do danego projektu domu. Kolejną możliwością jest blacha. Jej dużą zaletą jest bardzo atrakcyjna cena.

Wśród bardziej nowoczesnych rozwiązań warto wymienić gonty bitumiczne, które są niezwykle elastyczne, dzięki czemu świetnie sprawdzą się na niemal każdej połaci.

Budowa dachu to bardzo ważny etap. Powinna być ona dobrze przemyślana i zaprojektowana na każdym etapie. W pierwszej kolejności trzeba zdecydować jaki będzie jego rodzaj, a także jaką więźbę się wykorzysta. Na etapie projektu trzeba też zaplanować jakie będzie pokrycie dachu.