Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków – cena i instalacja 2022

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków - cena i instalacja 2022

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – ile kosztuje i dlaczego warto ją zbudować?

Oczyszczalnia czy szambo? Wiele osób wciąż zadaje sobie to pytanie. Jednak co raz więcej gospodarstw decyduje się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. W przeciwieństwie do tradycyjnego szamba jest to dużo lepsze rozwiązanie o walorach nie tylko ekonomicznych, ale również ekologicznych, czyli przyjaznych dla środowiska.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – dlaczego warto?

Ekologiczne oczyszczalnie są doskonałym rozwiązaniem zwłaszcza dla gospodarstw, które są położone poza lokalną siecią kanalizacyjną. Oczywiście w sytuacji, kiedy dom znajduje się w zasięgu sieci kanalizacyjnej to musi zostać do niej podłączony. Jednak często sytuacja wymaga zastosowania innego rozwiązania.

Biologiczne oczyszczalnie w okolicach domu to przede wszystkim rozwiązanie ekologiczne przez co jest ono wybierane przez osoby, którym nie są obojętne kwestie ochrony środowiska. Coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie, z uwagi na aspekt ekonomiczny oraz szybki zwrot z inwestycji.

Zastępując tradycyjne szambo zyskujemy pełny komfort i poczucie bezpieczeństwa.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jakie są jej wady i zalety? Jak wyglądają koszty eksploatacji?

Jedną z kluczowych zalet tego rozwiązania są niskie koszty eksploatacji. Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest tania w użytkowaniu. To rozwiązanie dla osób, które chcą oczyszczać ścieki w sposób bardziej ekologiczny, niż za pomocą szamba. Jedną z istotnych wad jest konieczność uwzględnienia kosztów montażu, który może wynosić nawet kilka tysięcy. Dodatkowo obiekt ten zajmuje dużą ilość powierzchni, warunkuje to prawidłowe działanie filtra. Z tego powodu należy obliczyć czy działka jest w stanie pomieścić taką konstrukcję. Warto również zwrócić uwagę na przepustowość instalacji.

Zazwyczaj nie jest potrzebne pozwolenie na budowę, jednak są sytuacje, gdy niezbędne jest zdobycie dodatkowego pozwolenia . Jeśli ilość oczyszczanych ścieków odprowadzanych do wód lub gruntu (należącego do właściciela) przekracza 5m3 na dobę niezbędne będzie wykonanie operatu wodnoprawnego – mniejsza przepustowość zwalnia nas z tego obowiązku. Zakończenie prac wymaga zgłoszenia w Urzędzie Gminy w Wydziale Architektury i Budownictwa starostwa, celem wpisania instalacji do gminnej ewidencji przydomowych oczyszczalni ścieków.

Jaką przydomową oczyszczalnię ścieków wybrać?

Budowa oczyszczalni wymaga dogłębnego zastanowienia się na wadami i zaletami każdego rodzaju tego rozwiązania. Pierwszym często rozważanym rozwiązaniem są oczyszczalnie drenażowe. Rozwiązaniem to jest wybierane z uwagi na cenę, jak również wygodę obsługi. Innym rodzajem będzie kompaktowa oczyszczalnia biologiczna. W tym wypadku można wyróżnić wersje z osadem czynnym, złożem biologicznym, jak również wersje łączące cechy obu technologii. Na rynku dostępne są również oczyszczalnie roślinne.

Jednym z kluczowych kroków rozpoczęcia instalacji jest wybór miejsca montażu osadnika. Osadnik wstępny powinien zostać zakopany w odległości jak najbliższej domu. Niezwykle ważne jest, aby zapewnić odpowiednie odpowietrzenie przez wewnętrzną instalację kanalizacyjną. Wylot odpowietrzenia musi znajdować się co najmniej 0,6 m powyżej górnej krawędzi okien, a wylot wentylacji powinien mieć średnicę co najmniej 110 mm.

proces oczyszczania ścieków jest wieloetapowy i wymaga dodatkowych środków czystości. Projekt oczyszczalni to kompleksowy pomysł, gwarantujący powodzenie instalacji. Zazwyczaj zakłada wiele zróżnicowanych elementów, jednak zazwyczaj wspólnym elementem jest zbiornik, czyli osadnik gnilny. To właśnie do niego w pierwszej kolejności trafiają wytworzone ścieki, które są sortowane na części stałe i tzw. substancje lekkie. Jest to etap oczyszczania mechanicznego oraz beztlenowego, co umożliwia redukcję zanieczyszczeń i rozkład ścieków aż o 60%. Drugim etapem jest oczyszczanie tlenowe, które redukuje poziom zanieczyszczeń w prawie 90% i w zależności od technologii może odbywać się na sposoby: z udziałem urządzeń napowietrzających lub z udziałem drenażu, co znacznie zmniejsza pobór energii elektrycznej.

Najpowszechniejszym sposobem utylizacji ścieków jest biologiczna oczyszczalnia ścieków ze złożem biologicznym, gdzie bakterie i inne mikroorganizmy rozkładają ścieki. Wywozu ścieków dokonuje się przez wóz asenizacyjny, który dodatkowo umożliwia samodzielny pobór, transport oraz rozlanie nawozu, co ma znaczenie zwłaszcza dla rolników.

Cena czyli Jaki jest koszt przydomowej oczyszczalni ścieków?

Koszty budowy przydomowej oczyszczalni są porównywalne do tych związanych z budową szamba.

Rodzaj oczyszczalni powinien zostać dostosowany do warunków zabudowy działki oraz jej wielkości, warunków geologiczno- wodnych, a także ilości produkowanych ścieków i ilości domowników.

Z uwagi na fakt, że relatywnie łatwo jest uzyskać dofinansowanie inwestor może wykonać instalacje w bardzo atrakcyjnej cenie. Koszt tego rodzaju inwestycji zależy od rodzaju danej oczyszczalni. Pełny koszt oczyszczalni posiadającej drenaż rozsączający z wliczeniem montażu to koszt rzędu 6000-9000 złotych. Z kolei oczyszczalnia biologiczna wyposażona w pakiety rozsączające to koszt rzędu 11 000 złotych.