Sauna ogrodowa – wszystko co musisz wiedzieć

Sauna ogrodowa - wszystko co musisz wiedzieć

Sauna ogrodowa – wszystko, co musisz wiedzieć

Sauny to fiński element tamtejszej tradycji, istniejąc od przeszło 2000 lat. Mogą wydawać się uosobieniem absolutnego luksusu, jednakże dziś posiadanie własnej, przydomowej sauny ogrodowej jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Sauna oferuje wiele korzyści, oczyszczając skórę i ciało z toksyn, łagodząc ból oraz pomagając utrzymać organizm w dobrej kondycji.

Istnieje wiele możliwości budowy sauny przydomowej, od zestawów do samodzielnego montażu po zbudowanie własnej sauny zewnętrznej od podstaw. Niezależnie od wybranej opcji, należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Jaką saunę wybrać na przydomowy taras, a także jak ocenić jakość wykonania sauny? O tym i więcej w dzisiejszym artykule.

Sauny prefabrykowane a sauny budowane

Kiedy zaczynasz myśleć o zbudowaniu własnej sauny w ogrodzie, musisz zastanowić się, czy chcesz skorzystać z gotowego zestawu, czy zacząć od zera. Wybór między gotową, wstępnie zmontowaną sauną elektryczną lub własnoręcznym wyrobem, który zbudujemy od podstaw, będzie w dużej mierze zależał od Twojego czasu, energii i zaangażowania w projekt.

Jeśli chcesz jak najszybciej ukończyć umieszczenie sauny ogrodowej na terenie domostwa, można łatwo znaleźć zestawy, które będą natychmiastowo gotowe do zainstalowania na tarasie, czy w ogrodzie. W innych przypadkach jak np. sauny beczkowe będą one dostarczane w pakietach, które zawierają wszystkie materiały i poradnik konstrukcji, dzięki któremu można zmontować wszystko na miejscu. Zestaw tego typu zawiera elementy zazębiające się i dach, który można zamontować w dowolnym miejscu.

Samodzielne zbudowanie sauny wymagać będzie większego planowania, ciężkiej pracy i umiejętności manualnych. Jeśli masz na to ochotę, zrób rozeznanie przed rozpoczęciem projektu. Ciekawą alternatywą dla tego byłaby przenośna sauna, która nie musi pozostawać w stałym miejscu. Jest to doskonały wybór dla sauny ogrodowej, jeśli planujesz przeprowadzkę lub wybierasz się do domku na wsi, w którym spędzasz dużo czasu.

Cena sauny ogrodowej będzie się znacznie różnić w zależności od materiałów, wielkości i stylu obiektu. Im mniejsza sauna, tym niższa cena.

Gdzie zainstalować saunę na zewnątrz?

Budując saunę, należy zasięgnąć pomocy doświadczonego stolarza, ponieważ ważne jest, aby wszystkie części pasowały do siebie, biorąc pod uwagę potrzebę szczelności obiektu tego typu. Jeśli nie radzisz sobie zbyt dobrze z pracą manualną, zaleca się wybór sauny prefabrykowanej.

Sauna zewnętrzna wymaga znacznie większej izolacji niż modele wewnętrzne. To kolejny aspekt, o którym należy pamiętać. Jeśli zdecydujemy się zbudować saunę ogrodową, można dodać maty termoizolujące na ławkach, aby wszystko miało komfortową, ciepłą temperaturę.

Należy się również upewnić, czy sauna znajduje się na wodoodpornej powierzchni, którą będzie beton lub płytki. Inną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że jeśli Twoja sauna zasilana jest elektrycznością, będzie wymagała określonego napięcia. Jeśli okablowanie nie jest w stanie wytrzymać napięcia wymaganego do działania sauny elektrycznej, należy zatrudnić certyfikowanego elektryka, który wykona ponowne okablowanie i poprawi poziom napięcia.

Materiały i źródło ciepła sauny ogrodowej

Materiałem do sauny będzie zawsze drewno, a wybrany rodzaj będzie zależał od Twojego budżetu, a także osobistych preferencji. Balia świetnie wygląda i spisuje się, gdy zbudowana jest z cedru, ponieważ wydziela piękny, relaksacyjny zapach. Cedr jest bardzo trwały, dzięki czemu nie gnije, nie pęka i nie jest zbyt gorący w dotyku.

Na rynku dostępne są także inne opcje, dla przykładu banie od firmy Harvia skonstruowane są na podstawie tradycyjnego świerku skandynawskiego, równie twardego materiału poddanego obróbce, wytrzymując tym samym duże pokłady wilgoci i ciepła. W przypadku materiałów podłogowych często klasycznym wyborem jest beton lub płytki. Zaleca się unikanie drewna, ponieważ drewniana podłoga prawie na pewno padnie ofiarą rozwoju pleśni i bakterii.

Sauny działają na dwa sposoby dotyczące rozgrzania ciała. Tradycyjnie sauna sucha zasilana jest na piec elektryczny lub ze źródła ciepła na bazie drewna. Pomoże to nagrzać kamienie, podnosząc temperaturę do kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Gdy do kamieni zostaje dodana woda, para wypełnia pomieszczenie.

Nowe wersje saun ogrodowych wykorzystują promieniowanie cieplne. Ten rodzaj sauny ogrzewa ciało bezpośrednio, zamiast rozpraszać ciepło w powietrzu. Ten styl zyskał na popularności, gdyż jest niezwykle delikatny dla skóry. Są one zazwyczaj zimniejsze niż sauny suche.

Jakiej wielkości powinna być sauna ogrodowa?

Na koniec warto określić wielkość sauny, którą chcesz zainstalować. Wielkość nie jest zależna od rodzaju sauny, niezależnie czy jest to sauna beczkowa, czy typowa ruska bania opalana drewnem. Najważniejsze jest, aby wysokiej klasy obiekt zapewniał poprawną cyrkulację powietrza, uzależnioną od ilości osób, które chcemy w niej jednocześnie pomieścić.

Przy określaniu wielkości sauny zawsze bierz pod uwagę, ile miejsca potrzebuje osoba dorosła, aby wygodnie leżeć na drewnianej ławce. Warto mieć na uwadze także możliwość wybudowania dodatkowego pokoju, jakim jest przebieralnia. Oczywiście, sauna może być tylko siedząca, jednakże zapewni ona drastycznie mniejsze ukojenie w przypadku bólu mięśni. Warto także wspomnieć, iż wielkość sauny wpływa na całkowity koszt, z tego powodu nie warto kupować sauny większej, niż jest to konieczne dla swoich potrzeb.

Domek z sauną na Twoim podwórku – korzyści z regularnego saunowania

Sauna zewnętrzna ogrodowa to marzenie wielu osób. Posiadanie sauny na świeżym powietrzu w zielonej przestrzeni lub na tarasie to idealne miejsce do relaksu. Zawsze, gdy rozważasz zakup sauny, dobrze jest zasięgnąć profesjonalnej pomocy, aby uniknąć frustracji. Współpraca z ekspertem w tej dziedzinie da Ci gwarancję, że na wszystkie Twoje pytania uzyskasz odpowiednie odpowiedzi, które przybliżą Cię do uzyskania własnego domku z sauną.