Aranżacja ogrodu – jak zrobić to dobrze?

Aranżacja ogrodu - jak zrobić to dobrze?

Aranżacja ogrodu – jak zrobić to dobrze?

Odpowiednio zaaranżowany ogród sprawia, że dom prezentuje się estetycznie i atrakcyjnie. Warto pamiętać, że dobrze zaplanowana aranżacja to także szansa na uzyskanie dodatkowej przestrzeni do odpoczynku i rekreacji. Niezależnie od tego, czy ogród przed domem jest duży, czy mały, można go dobrze zaaranżować. Jak zaprojektować ogród w 2022 roku? Kilka przydatnych porad oraz najlepsze pomysły znajdziesz w kolejnych akapitach artykułu.

Aranżacja ogrodu – zadbaj o plan

Chociaż aranżacja ogrodu to świetne zadanie dla specjalisty, jakim jest architekt, dzięki dokładnemu planowaniu może zająć się tym zadaniem także samodzielnie. Własnoręcznie wykonany projekt ogrodu powinien spełniać kilka ważnych wytycznych. Bardzo ważne jest to, aby ogród przed domem nie tylko zachwycał wyglądem oraz estetyką, ale był także jak najbardziej funkcjonalny. Bez wątpienia można powiedzieć, że dobry plan to podstawa, dzięki której można bez problemu osiągnąć zamierzony cel. Jeśli chodzi o planowanie, należy pamiętać o kilku najważniejszych aspektach:

  • Wybór stylu – ogród minimalistyczny, ogród w stylu romantycznym, a może nowoczesny? Możliwości jest tak wiele, iż bez względu na preferencje można wybrać styl, który spełni indywidualne oczekiwania. Warto wybrać styl i zadbać o to, aby wszystkie elementy tworzyły spójną całość. Jeśli masz trudności z wyborem, pozwól się zainspirować. Czasopisma o aranżacji ogrodu okażą się bardzo pomocne.
  • Planowanie ścieżek w ogrodzie – niezależnie od tego, w jakim stylu ma być urządzona działka, bardzo ważna jest funkcjonalność. Wytycz ścieżki w taki sposób, aby móc swobodnie dostać się do najważniejszych miejsc w ogrodzie bez deptania po ważnej części ogrodu jaką jest trawnik.
  • Planowanie roślinności – dobra aranżacja ogrodu to taka, w której jest miejsce na imponujące, a jednocześnie proste w pielęgnacji rośliny. Pamiętaj, że w tym wypadku trzeba zwrócić uwagę na cechy wybranego stylu. Do każdej ogrodowej aranżacji można dopasować inne rośliny. Tak na przykład w ogrodzie wiejskim świetnie sprawdzą się gąszcze roślinności, a w stylu leśnym duża ilość krzewów oraz drzew. Zaplanuj roślinność w taki sposób, aby prace ogrodowe były przyjemnością.
  • Planowanie oświetlenia – dzięki niemu ogród będzie prezentował się pięknie także po zmroku. Warto pamiętać, że oświetlenie zwiększa także poziom komfortu oraz bezpieczeństwa domowników. Jak oświetlić ogród? Punkty świetlne warto umieścić przy alejkach, przed wejściem do domu oraz przy wjeździe do garażu. 
  • Aranżacja tarasu – w tym miejscu powinno być przede wszystkim stylowo, funkcjonalnie oraz przytulnie. Wygodne meble oraz małe i stylowe dodatki to podstawa, o której nie należy zapominać. Ozdobny lampion, wygodne poduchy oraz skrzynie to tylko niektóre z wielu możliwości, jeśli chodzi o dodatki.

Aranżacja ogrodu powinna być stylowa i funkcjonalna. Jeśli będziesz pamiętać o wszystkich wyżej wymienionych zasadach planowania, uda Ci się stworzyć ogród marzeń. Nie zapominaj, że styl ogrodowy powinien odpowiadać Twoim oczekiwaniom, a dobra inspiracja zawsze jest mile widziana. Zajrzyj do magazynów ogrodniczych i znajdź najlepsze pomysły na ogród 2022, dzięki którym poczujesz się komfortowo w przydomowej przestrzeni.

Aranżacja ogrodu – jaki styl wybrać?

Wiesz już, że dobra aranżacja ogrodu to taka, która jest odpowiednio zaplanowana. Jedną z najważniejszych kwestii jest wybór stylu. Jeśli nie wiesz, na co się zdecydować i jak odnaleźć motyw przewodni dla ogrodu, ten fragment artykułu jest dla Ciebie. Znajdziesz tutaj kilka informacji o najpopularniejszych stylach, co na pewno pomoże Ci podjąć decyzję. Przed dokonaniem wyboru warto zastanowić się, jakie potrzeby i oczekiwania są najważniejsze.

Bardzo dużą popularnością cieszy się nowoczesny ogród. Trudno się temu dziwić, taka aranżacja wygląda bowiem bardzo estetycznie i stylowo. Taki ogród to synonim elegancji i prostoty. W takim ogrodzie stawia się przede wszystkim na prostotę oraz funkcjonalność. Ogród nowoczesny to miejsce, w którym mile widziane są proste alejki, zdobienia za pomocą wody oraz świateł, a także elementy wykonane ze szkła, betonu oraz metalu. Jeśli masz mały ogród, ten styl sprawdzi się bardzo dobrze. Warto stworzyć w nim niewielkie oczko wodne, a także wybrać wygodne i proste meble ogrodowe.

Wiejski ogród to kolejna propozycja godna polecenia. Główną ozdobą tego stylu są rośliny, dobrze sprawdzą się rabaty kwietne, a także malownicze, wijące się ścieżki. Kluczem do sukcesu jest zaplanowanie aranżacji w taki sposób, aby ogród sprawiał wrażenie nieuporządkowanego. Taki styl ogrodowy spodoba się szczególnie osobom, które lubią wiejskie klimaty. Projekt ogrodu wiejskiego może zawierać różne dodatkowe atrakcje, takie jak altana czy grill. W takim ogrodzie nietrudno o odpoczynek.

Ogród romantyczny również cieszy się popularnością. W tym przypadku warto postawić na lekkość, naturalne materiały oraz pastelowe kolory. Aby dobrze zagospodarować taki ogród, warto skorzystać z dodatkowych elementów, takich jak huśtawka. Świetnie sprawdzą się również dodatki takie jak lampiony. Jeśli chodzi o roślinność, w ogrodzie romantycznym dobrze wyglądają nasadzenia piętrowe, warto rozważyć także posadzenie rabat oraz oczko wodne, świetnie sprawdzi się też fontanna.

Aranżacja ogrodu – zadbaj o plan i styl

Mały ogród? A może imponująca nawierzchnia? Niezależnie od tego, jaką przestrzeń masz do dyspozycji, najważniejszy jest plan oraz trzymanie się zasad jednego stylu. Jeśli będziesz pamiętać o tych aspektach, z pewnością uda Ci się umieścić w ogrodzie wszystko to, co potrzebne do odpoczynku i rekreacji. Pamiętaj, aby zadbać o najważniejsze elementy, a więc praktyczne ścieżki, roślinność, odpowiednie oświetlenie najważniejszych punktów, a także o aranżację ważnego miejsca, jakim jest taras. Wybierając styl ogrodowy, zwróć uwagę na cechy, które są dla Ciebie najważniejsze. Weź pod uwagę również to, że dobra inspiracja zawsze może się przydać. Czasopisma ogrodnicze z pewnością pomogą w aranżacji ogrodowej przestrzeni. Znajdziesz tam wiele przydatnych wskazówek, jak na przykład, jaka roślina lubi słoneczne stanowisko, jakie meble wybrać do konkretnej aranżacji czy jakie dodatki będą pasować do Twojego ogrodu. Dobrze zaaranżowane miejsce będzie zapraszać do miłego odpoczynku.