Przedpokój – inspiracje i pomysły na aranżację pomieszczenia

Przedpokój - inspiracje i pomysły na aranżację pomieszczenia

Przedpokój – inspiracje i pomysły na aranżację pomieszczenia

Często mówi się, że przedpokój to wizytówka mieszkania. To szczególne pomieszczenie wita przecież naszych gości i prezentuje im całą nieruchomość. Dobrze więc, jeśli wystrój holu jest spójny z aranżacją pozostałych pomieszczeń w domu. Jak urządzić przedpokój, aby był funkcjonalny i efektowny zarazem?

Jakie meble do przedpokoju są niezbędne?

Z reguły przedpokój nie jest szczególnie przestronnym pomieszczeniem, jednak nawet wąski, mały wiatrołap musi zostać wyposażony w pewne meble do przechowywania, które pomagają utrzymać porządek. Korytarz zagracony butami, kurtkami czy czapkami nie będzie prezentował się estetycznie, niezależnie od tego jak pięknie go urządzimy, dlatego warto zadbać, aby aranżacja przedpokoju w miarę możliwości uwzględniała:

  • garderobę lub przynajmniej szafkę na buty,
  • miejsce do wygodnej zmiany obuwia,
  • lustro,
  • wieszaki na okrycia wierzchnie.

Dodatkowo, jeśli pozwala nam na to dostępna przestrzeń, w przedpokoju warto zaprojektować półki na akcesoria i dodatki, takie jak kapelusze, rękawiczki czy torebki. Rozwiązaniem, które pozwoli ustawić w przedpokoju ozdobą lampę, wazon z kwiatami czy inną dekorację, będzie wstawienie do pomieszczenia konsoli, komody lub niewielkiego stolika.

Jakie kolory do przedpokoju?

Chcąc zaprojektować przedpokój, który będzie witał gości pozytywną aurą i świetnie prezentował na przykład widoczny z korytarza salon, warto pomalować to wnętrze w przemyślany sposób. Chociaż ze względu na wysokie ryzyko zabrudzenia ścian, kuszące może wydawać się pomalowanie ich na ciemny kolor, nie jest to wskazane, zwłaszcza kiedy mamy do czynienia z małym przedpokojem lub z wnętrzem słabo oświetlonym. Zdecydowanie korzystniej jest projektować hole utrzymane w jasnej, stonowanej kolorystyce. Ewentualne kontrasty można wybrać jedynie do naprawdę przestronnego wnętrza. Na ściany przedpokoju warto zaprosić dobrej jakości farby zmywalne lub inne wytrzymałe i odporne na uszkodzenia wykończenia, jak tapety winylowe, panele ścienne czy cegłę dekoracyjną.

Jak powiększyć optycznie wąski przedpokój?

Mały i wąski przedpokój w bloku to problem wielu osób. Na szczęście, istnieje kilka sprytnych rozwiązań, które pozwalają urządzić takie wnętrze funkcjonalnie, a jednocześnie optycznie je powiększyć. Wyposażenie małego przedpokoju należy ograniczyć do niezbędnego minimum, czyli siedziska (np. pufy) oraz szafy do przedpokoju, najlepiej w wariancie łączącym w ramach jednego mebla:

  • szafki zamknięte na buty i rzadziej używaną odzież wierzchnią,
  • wieszaki na kurtki i płaszcze,
  • otwarte półki, na które można odłożyć na przykład klucze.

Jeśli we wnętrzu nie zmieści się nawet taka niewielka garderoba, najlepiej umieścić dużą szafę na okrycia wierzchnie w innym pomieszczeniu, aby utrzymać porządek w przedpokoju. Bardzo istotne w przedpokoju małym i wąskim jest wykorzystanie porad dekoratorskich, które pozwalają powiększać wizualnie przestrzeń tego wnętrza. Jasne i dobrze oświetlone z pewnością wyda się zdecydowanie przestronniejsze. Na ściany warto nanieść zatem jasne, pastelowe kolory, jak błękit, mięta, szarość, beż czy złamana biel. Takie płaszczyzny odbiją światło wpadające przez drzwi, które powinny być przeszklone. Wskazany jest także wybór jasnych podłóg – najlepiej płytek odpornych na działanie wilgoci i ścieranie (piaskiem nanoszonym na podeszwach butów).

Istotne jest także sztuczne oświetlenie wnętrza, które powiększa je wtedy, kiedy brak jest światła słonecznego. Najlepiej w wąskim przedpokoju sprawdzą się równomiernie rozmieszczone oprawy LED. Doskonałym sposobem, aby zobaczyć to wnętrze w zupełnie innym wydaniu, jest zawieszenie na ścianie dużego lustra, które odbijając obraz da wrażenie głębi.

Pomysły i inspiracje na nowoczesny przedpokój

Ponieważ przedpokój to wizytówka naszego domu, istotna jest nie tylko wycieraczka, którą goście zobaczą przed drzwiami wejściowymi. Aby zaaranżować przedpokój nowoczesny, należy zadbać przede wszystkim o minimalizm, który pomaga utrzymać we wnętrzu ład i porządek. Im mniej dodatków, tym lepiej. Praktycznym rozwiązaniem jest również wybranie zabudowy, zamiast mebli gotowych. Zabudowana garderoba pozwoli w maksymalnym stopniu wykorzystać dostępną przestrzeń, jednocześnie bardzo estetycznie prezentując się we wnętrzu.

Niezbędnym elementem nowoczesnego przedpokoju jest też wygodne siedzenie na którym można zakładać i zdejmować buty. Może to być pufa, szafka z siedziskiem lub ławka. Ciekawym rozwiązaniem będzie wybór modelu ze schowkiem na akcesoria.

W nowoczesnym stylu wnętrzarskim należy stawiać na komfort, ale również na design. Jeśli pozwala na to miejsce, warto zdecydować się zatem na stojący wieszak na ubrania o ciekawym kształcie, który nada aranżacji charakter.

Jak urządzić przedpokój? Aranżacje w modnych stylach

Szukając inspiracji do urządzenia modnego salonu, warto zdecydować się na jeden ze stylów modnych w 2022 roku. Najczęściej będzie to przedpokój w stylu skandynawskim, który cieszy się niegasnącą popularnością. Taki przedpokój jest prosty, funkcjonalny, urządzony w naturalnej, jasnej kolorystyce, nawiązującej do barw ziemi. Coraz częściej spotyka się także przedpokoje w stylu loftowym czy industrialnym. Te charakteryzuje nieco bardziej surowy wystrój, galerie plakatów na elewacjach z reguły pokrytych szarym betonem lub czerwoną cegłą i wykorzystanie mebli z elementami drewna i malowanego na czarno metalu. Z kolei w przedpokoju w stylu glamour nie może zabraknąć tapicerowanej aksamitnym materiałem pufy, marmurowej podłogi czy złoconych uchwytów przy meblach.