Projekt salonu – Czy warto zatrudnić architekta wnętrz do aranżacji salonu?

Projekt salonu - Czy warto zatrudnić architekta wnętrz do aranżacji salonu?

Projekt salonu – Czy warto zatrudnić architekta wnętrz do aranżacji salonu, czy projektować samemu?

Urządzanie własnego domu lub mieszkania to bardzo ważna kwestia, ale i duże wyzwanie. Szczególnie trudne może się okazać urządzenie salonu. Jest to pomieszczenie, w którym rozgrywa się życie domowników. To tam spędza się czas z najbliższymi, odpoczywa, pracuje, ogląda filmy itd. Salon powinien być praktyczny i wygodny, a przy tym także atrakcyjny wizualnie, aby każdy czuł się w nim dobrze. Dlatego, aby nie męczyć się samodzielnie, dobrze jest zatrudnić architekta wnętrz, który dobrze wie na o zwrócić uwagę i sprawi, że każde pomieszczenie bez względu na metraż będzie praktyczne i atrakcyjne. 

Idealny projekt nowoczesnego salonu – architekt czy dekorator?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że często chcąc zatrudnić specjalistę, który prawidłowo zaaranżuje dane pomieszczenie trzeba się zdecydować czy lepszym pomysłem będzie nawiązanie współpracy z architektem wnętrz czy dekoratorem. Wbrew pozorom są to zupełnie różne profesje. 

Architekt najczęściej rozpoczyna swoją pracę kiedy ściany są zupełnie puste i we wnętrzu nie ma jeszcze niczego. Jego praca polega na stworzeniu przestrzeni, która będzie praktyczna, funkcjonalną i dobrze przemyślana. Na etapie tworzenia projektu, może on zaproponować nawet całkowitą zmianą układu poszczególnych pomieszczeń. Dodatkowo projektuje te oświetlenie czy różne instalacje. Warto zaznaczyć, że architekt wnętrz to osoba, która ma wyższe wykształcenie. Musi on nieustannie się rozwijać i podążać za aktualnymi realiami rynku. Posiada on także bardzo szeroką wiedzę dotyczącą branży, materiałów i różnych rozwiązań wartych uwagi. 

Z kolei dekorator wnętrz, zajmują się ostatnim etapem prac związanych z aranżacją poszczególnych pomieszczeń. Zaczyna on pracę, kiedy stan mieszkania jest już w zasadzie gotowy. Do jego zadań należy przede wszystkim dobór właściwych mebli, materiałów wykończeniowych oraz dodatków. Bardzo ważne jest to, że osoba pełniąca takie stanowisko, nie musi posiadać specjalnego wykształcenia. Wystarczy przebyty kurs oraz przede wszystkim smak i wyczucie oraz znajomość aktualnie panującej mody. 

Aranżacja salonu – jaki styl wybrać? Dlaczego warto skorzystać z pomocy architekta?

Architekt wnętrz przede wszystkim pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Aby stworzyć praktyczne i atrakcyjne wnętrze trzeba się sporo natrudzić i wziąć pod uwagę wiele czynników. Powierzając to zadanie doświadczonemu architektowi można mieć pewność, że wnętrze będzie się prezentowało spójne i funkcjonalnie, a przy tym nie trzeba poświęcić zbyt dużo czasu. Ponadto architekt wie jakie materiały najlepiej wybrać, ma świadomość o czym trzeba pamiętać, a co może być zupełnie zbędne. Dodatkowo bardzo często wiąże on współpracę z różnymi firmami budowlanymi, dzięki czemu można o wiele taniej dostać potrzebne produkty, materiały czy meble. 

Kolejną zaletą współpracy z profesjonalnym architektem wnętrz jest gwarancja najwyższej jakości. Osoba, która jest fachowcem w dziedzinie aranżacji mieszkań, dysponuje dużą wiedzą, dzięki której potrafi stworzyć naprawdę praktyczne i atrakcyjne aranżacje. Architekt jest dobrze przygotowany do wykonywania projektów salonu i z pewnością sprawi, że każde pomieszczenie zyska wyjątkowy charakter. 

Projekty i aranżacje salonu – na co zwrócić uwagę nawiązując współpracę ze spacjlistą?

Na rynku działa wielu profesjonalnych architektów wnętrz, jednak specjaliści tego typu nie są sobie równi. Przed podjęciem współpracy z architektem, warto się upewnić czy jest to właściwa osoba. Najlepszym źródłem informacji są opinie innych osób, które wcześniej skorzystały z usług. Można spytać o ocenę znajomych lub zapoznać się z informacjami publikowanymi w Internecie. Kolejną kwestią jest portfolio architekta. Przeglądając wcześniejsze projekty wykonane i zrealizowane przez daną osobę, można zobaczyć, czego można się po niej spodziewać. Analiza innych projektów pozwala zauważyć wiele szczegółów istotnych dla pracy architekta. 

Spisanie umowy i zaznaczenie indywidualnych potrzeb klienta

Nawiązując współpracę ze specjalistą zajmującym się aranżacją wnętrz zawsze trzeba podpisać umowę. Bez tego dokumentu, nie powinno się decydować na żadne działania. W umowie, należy dokładnie określić warunki współpracy, zakres prac, terminy oraz wszelkie poprawki i kosztorys. Powinna być ona dokładnie przeczytana i zatwierdzona przed jedną i drugą stronę. Dzięki temu można się uchronić przed różnymi problemami i nieporozumieniami. 

Ostatnią kwestią, o której nie można zapomnieć nawiązując współpracę z architektem jest to, że nie powinno się kierować jedynie ceną. Zamiast wybierać bez zastanowienia oferty, które są najtańsze, dużo lepszym wyjściem jest postawienie na jakość usług. Tak jak wspomniano wcześniej można się kierować opiniami innych osób, a także poprzednimi projektami. 

W jakich sytuacjach nie warto decydować się na współpracę z architektem wnętrz? Kiedy projektować samemu?

Współpraca z architektem wnętrz to bardzo dobre rozwiązanie, które pozwoli na uzyskanie naprawdę ciekawych i komfortowych aranżacji. Jednak nie w każdej sytuacji, trzeba się na to decydować. Jeżeli daną osoba ma swoją wizję i wie czego chce, a także ma dobrze rozwiniętą wyobraźnię przestrzenną, nic nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie wykonać projekt i urządzić salon zgodnie z własnym gustem i przekonaniami.