Jak dobrze wybrać schody do domu?
Schody to w wielu przypadkach jeden z najważniejszych elementów wyposażenia domu. Warto jednak wiedzieć, że oprócz oczywistej roli użytkowej, mogą one też pełnić dekoracyjną. Zastanówmy się zatem, jak dobrać je w odpowiedni sposób – tak, by zapewnić rodzinie bezpieczeństwo, komfort użytkowania, ale jednocześnie przykuć uwagę gości.
Najważniejsze rodzaje schodów
Decyzję o tym, czy w naszym domu pojawią się schody drewniane, czy jakiegokolwiek innego rodzaju, warto podjąć na jak najwcześniejszym etapie. Uwagę zwrócić należy zarówno na budulec, jak i rodzaj konstrukcji. Przyjrzyjmy się zatem dostępnym opcjom.
Schody w domu – wiele różnych rodzajów konstrukcji.
Na początek przyjrzyjmy się nieco bliżej kwestii konstrukcji schodów. Do wyboru mamy tutaj naprawdę sporo możliwości.
Schody jednobiegowe
Schody tego rodzaju posiadają jeden prosty bieg, a także stopnie o równej szerokości. Cechują się prostą i elegancką konstrukcją, niestety jednak z reguły zabierają dość sporo dostępnej przestrzeni – nie nadają się zatem do pomieszczeń o niewielkich rozmiarach. Schody jednobiegowe mogą być być konstruowane z bardzo różnych materiałów. Skutecznym, jak i eleganckim ich zabezpieczeniem może być natomiast stalowa balustrada, która idealnie sprawdzi się choćby w przypadku konstrukcji szklanych..
Schody dwubiegowe
Ciekawą opcją są z pewnością schody dwubiegowe ze spocznikiem. Propozycja ta wybierana jest między innymi przez osoby posiadające w domu osoby starsze, czy też schorowane. Ich górny bieg usytuowany jest równolegle do dolnego, spocznik zaś pozwala słabszym, czy chorym osobom przystanąć i odpocząć w trakcie korzystania z nich. Jest to wygodne, bezpieczne i coraz bardziej popularne rozwiązanie.
Schody trójbiegowe
Schody trójbiegowe świetnie sprawdzą się choćby w przypadku domostw z półpiętrem, a także raczej wysokich konstrukcji., Decydując się na wybór schodów trójbiegowych zapewnimy wnętrzu mnóstwo elegancji i estetyki – pamiętać jednak należy, że do ich konstrukcji potrzebne jest mnóstwo wolnej przestrzeni.
Schody zabiegowe
Zabiegowy rodzaj schodów warto rozważyć zwłaszcza wtedy, gdy potrzebujemy prostej konstrukcji o niewielkich wymiarach. Tego rodzaju schody nie zajmują bowiem wiele przestrzeni, a co za tym idzie świetnie nadają się, na przykład, do małych domów. Zamiast spocznika posiadają one kilka stopni w kształcie klina (pozostają szersze od strony ściany). Może to ułatwić wchodzenie – z drugiej zaś strony, może też utrudnić schodzenie.
Schody kręcone
Kręcony profil schodowy świetnie sprawdzi się przede wszystkim w przypadku nowoczesnych wnętrz. Prezentują się, bez wątpienia, bardzo efektownie, a ich niewielkie wymiary pozwalają zyskać naprawdę wiele wolnego miejsca. Pamiętać jednak należy, że spiralny profil schodów nie zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem. Może bowiem okazać się sporym utrudnieniem, jeśli posiadamy małe dzieci.
Z jakich materiałów produkowane są schody do domu?
Do wyboru jest naprawdę bardzo wiele różnych opcji. Najczęściej do konstrukcji schodów wykorzystuje się szkło, drewno, stal lub beton. Omówmy zatem wady i zalety każdej z tych możliwości.
Schody drewniane
Praktycznie od zawsze bardzo dużym powodzeniem cieszą się schody drewniane. Ich olbrzymią zaletą jest możliwość indywidualnego dopasowania modelu, w zależności od własnych preferencji. Pomimo swej elegancji, schody drewniane są dość neutralne. Ich delikatny (np. dębowy) charakter dodaje wnętrzu poczucia luksusu i elegancji, ale nie dominuje w pomieszczeniu. Wykorzystując jaśniejsze odcienie, można też rozjaśnić nieco ciemniejsze pomieszczenia. Należy jednak pamiętać, że producent schodów drewnianych tworzy je najczęściej na indywidualne zamówienie, a zatem na ich montaż trzeba będzie trochę poczekać – być może nawet kilka tygodni.
Schody szklane
Schody szklane to, wbrew pozorom, bardzo bezpieczne rozwiązanie, jako że wykonane są one przy wykorzystaniu powierzchni antypoślizgowej. Tworzone są one z kilku sklejonych warstw materiałów, co zapewnia im maksymalną trwałość. Niegdyś szklane schody wykorzystywane były przede wszystkim w hotelach, czy urzędach, umożliwiając gościom dostęp do kolejnej kondygnacji. Dziś jednak zastosowanie znajdują także w mieszkaniach i domach.
Schody betonowe
Betonowe schody wewnętrzne jak najbardziej mają rację bytu. Są one, przede wszystkim, niezwykle stabilne, co gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo korzystania z nich. Tego rodzaju schody nie są także podatne na uszkodzenia, czy też skutki działania substancji chemicznych – cechują się zatem znakomitą trwałością. Niestety, zdecydowanie największą ich wadą jest trudność poprawnego ich wykonania. Bardzo wiele schodów betonowych jest wykonana po prostu nieprawidłowo.
Schody stalowe
Stalowe schody, kojarzone z chłodnymi i nieprzyjemnymi przestrzeniami przemysłowymi, zaskakująco dobrze odnajdują się w domach i mieszkaniach. Podobnie, jak schody betonowe, również te stalowe charakteryzują się dużą trwałością i odpornością. Bardzo łatwo przygotować można zróżnicowane formy schodów – na przykład schody spiralne. Niestety, zdaniem wielu prezentują one dość niską wartość estetyczną.
Jak przyspieszyć montaż schodów?
Dobrym wyjściem będzie zdecydowanie się na schody modułowe – na przykład drewniane. Ich kompletny montaż jest możliwy nawet w 2-3 dni. Co więcej, schody takie od razu po jego zakończeniu nadają się do eksploatacji. Ich montaż nie wymaga też dodatkowych przygotowań konstrukcyjnych.