Jak zaprojektować kuchnie? Zasady projektowania kuchni w sposób funkcjonalny i zapewniający ergonomię

jak zaprojektować kuchnie

Dobry projekt kuchni musi przewidywać potrzeby domowników. Aranżację można przygotować samodzielnie lub zlecić profesjonalistom. Dowiedz się, jak zaprojektować kuchnie i cieszyć się z licznych funkcjonalności.

Nie wiesz, jak zaprojektować kuchnie? Sprawdź, jak zadbać o wygodę podczas gotowania, funkcjonalność i estetykę. Nie zawsze potrzebny będzie projektant, żeby przygotować ciekawy projekt kuchni – czasem wystarczy odpowiednio rozplanować meble, żeby dostęp do wszystkich sprzętów był wygodny.

Jak zaprojektować kuchnie krok po kroku

Podczas projektowania kuchni trzeba trzymać się pewnych zasad. Jest to pomieszczenie funkcjonalne, które musi być przede wszystkim ergonomiczne i wygodne. Dostęp do takich sprzętów jak lodówka czy zmywarka powinien być bezproblemowy, ale nie można zapomnieć też o potrzebie podłączenia wody oraz odpływów.

Projektanci wiedzą, jak zaprojektować kuchnie, żeby spełniały wymagania mieszkańców. Można też zrobić to samodzielnie. Sprzęt AGD powinien być priorytetem podczas projektowania. Można zrobić to na kartce lub wykorzystać programy do projektowania kuchni.

Co muszą mieć funkcjonalne szafki kuchenne?

Pod blatem kuchennym zwykle znajdują się szafki i szuflady. To w nich trzyma się przyprawy, garnki, sztućce i wszystkie potrzebne w kuchni przybory. Niestety dostęp do szafek nie zawsze jest łatwy. Meble kuchenne często robi się na wymiar, mają więc one różną głębokość i wysokość. Trzeba umiejętnie dopasować wyposażenie szafek, żeby korzystanie z nich było wygodne.

Jeśli nad szafką znajduje się zlew, warto pomyśleć o tym, żeby zostawić w niej trochę miejsca. Wygodny dostęp do rur, zaworów i syfonu może okazać się bardzo ważny w sytuacji awaryjnej. W kuchni warto zadbać o możliwość wyłączenia bieżącej wody, gdyby coś poszło nie tak.

Projektowanie kuchni – jakie oświetlenie nad blatem roboczym wybrać?

Zastanawiając się nad tym, jak zaprojektować kuchnie, warto zwrócić szczególną uwagę na oświetlenie. Jeśli masz kuchnię w kształcie litery L, zadbaj o to, żeby światło docierało do każdego zakamarka. Warto też doświetlić wyspę, jeśli takową posiadasz.

W małej kuchni nie trzeba zbyt wielu źródeł światła. Diody LED wystarczą do tego, żeby oświetlać każdą ze stref w kuchni. Oświetlanie poszczególnych elementów dodatkowymi źródłami światła również może być przydatne, na przykład kuchenki poprzez oświetlenie na okapie.

Jak urządzić trójkąt roboczy zapewniający ergonomię?

Trójkąt roboczy to szczególne miejsce w każdej kuchni. Urządzając go, warto pamiętać o tym, żeby zlewozmywak nie znajdował się tuż przy kuchence, a lodówka przy piekarniku. W samym narożniku najlepiej zostawić wolny blat roboczy. Praca w wymarzonej kuchni musi być wygodna i ergonomiczna. Dzięki odpowiedniej aranżacji kuchni można to sobie zapewnić.

Zasady w projektowaniu kuchni – jaki układ mebli i zlewozmywaka wybrać?

Szukając inspiracji do tego, jak zaprojektować kuchnie, warto też zastanowić się nad tym, jakie sprzęty się w niej znajdą. Duże znaczenie ma również wysokość szafek. Funkcjonalny układ mebli i sprzętów pozwala wykorzystać przestrzeń nawet w niewielkiej kuchni. Teoretycznie panuje pod tym względem pełna dowolność, ale stosując zasady trójkąta roboczego, można maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Pod zlewozmywakiem można ustawić kosz na śmieci, dzięki czemu w naszej kuchni łatwiej będzie utrzymywać porządek.

Jak urządzić kuchnię w zabudowie – od czego zacząć?

Dążąc do stworzenia funkcjonalnej kuchni, należy dobrze zaplanować rozkład wszystkich mebli. W mniejszych pomieszczeniach znacznym ułatwieniem będą szafki wiszące. Można w nich przechowywać mnóstwo rzeczy! Warto zacząć od ulokowania wszystkich rzeczy, które wymagają przyłączy do wody, kanalizacji lub gazu. Następnie trzeba ustalić trójkąt roboczy i wybrać miejsce na sprzęty wymagające podłączenia do prądu. Warto przemyśleć, czy konieczne nie będzie doświetlenie blatu roboczego – jest to szczególnie ważne, jeśli w pobliżu nie ma okna.

 

Takie elementy jak zlew i lodówka zwykle ciężko przestawić. Dobrze zaplanowana strefa zmywania ułatwia pracę i sprzątanie w kuchni. Projektując, trzeba dobrze przemyśleć ustawienie poszczególnych elementów wyposażenia. Inaczej będzie pracowała osoba praworęczna, a inaczej leworęczna. Trzeba sobie zapewnić też odpowiednią ilość miejsca do przechowywania przyborów, garnków, naczyń i zapasów. Nie wolno pomijać też elementów instalacji grzewczej, takich jak kaloryfery, których umiejscowienie też jest ważne.