Jak optycznie powiększyć wnętrze? 13 trików!

Mam za mały pokój. Mam za małe mieszkanie. Mój dom jest za mały! Najczęściej z metrażem nic już zrobić się nie da, warto zastanowić się jak można powiększyć wnętrze - optycznie!

Poruszałam już ten temat na blogu a że jest na tyle istotny dla wielu z Was (pamiętajmy, w Polsce dla 3-osobowej rodziny wciąż standard to 50 m2…), dziś odświeżam go i dodaję nowe wskazówki.

Zaczynamy, czary-mary:

1. Używaj jasnych, neutralnych kolorów. Dotyczy to nie tylko ścian ale też podłogi czy płytek w łazienkach. Uwaga! Wyraźne kontrasty między ścianą a podłogą nie służą optycznemu powiększeniu wnętrza.

15

via: studio projektowe

2. Postaraj się aby wpuścić do wnętrza jak najwięcej naturalnego światła. Dlatego nie zasłaniaj szczelnie okien! Niewskazane będą więc np. żaluzje montowane na stałe. Jeśli używasz zasłon, koniecznie muszą być w kolorze zbliżonym do ścian. Podobnie jak w punkcie pierwszym, kontrasty nie służą…

111

via: studio projektowe

3. Używaj przezroczystych i półprzezroczystych, zwiewnych tkanin. Lepszy efekt da roleta na oknie i lekka firana niż np. zasłona.

4. Jeśli decydujesz się na wzory na tapecie, tapicerce mebli czy zasłonach, lepiej jeśli będą one drobne i, znów, mało kontrastowe w stosunku do tła.

166

5. Nie „mebluj” na siłę. Użyj raczej mebli wielofunkcyjnych. Jeśli mieszkasz w kawalerce, nie sil się na łóżko i kanapę. Tak jest wygodniej ale czasem warto wybrać komfortową sofę z dodatkową funkcją spania. Podobnie, stół może zastąpić dodatkowe biurko itp.

6. Meble wolnostojące zastąp zabudowami meblowymi, wtopionymi w ścianę i najlepiej w jej kolorze. Dotyczy to zarówno szaf jak i regałów.

via: studio projektowe

7. Lustra! Powiększają przestrzeń i odbijając światło, rozświetlają ją. Idealnie gdyby były przyklejone do ściany jako gładka tafla, bez faz, bez ram.

via: studio projektowe

8. Wszelkie meble wolnostojące takie jak: kanapa, łóżko, fotel, stolik kawowy czy komoda powinny stać na nóżkach a nie przysadziście przylegać do podłogi.

9. Nie zapełniaj każdego wolnego kąta we wnętrzu. Pozostawiaj, przynajmniej fragmenty, pustej ściany czy przestrzeni.

10. W miejsce jednego, centralnego oświetlenia sufitowego, zastosuj kilka mniejszych punktów. Dotyczy to zarówno sufitu jak i ścian.

11. Pamiętaj o cudownej właściwości pasów, pasków i paseczków. W ułożeniu pionowym optycznie podwyższają pomieszczenie, w poziomym poszerzają. Efekt powiększenia wnętrza daje również położony na podłodze dywan w pasy.

via homedit.com

12. Ściany lub/i podłogi na wysoki połysk! Oczywiście w jasnych kolorach. Jeśli chodzi o podłogi możesz zastosować posadzkę z żywicy. Na ścianach dobrze sprawdzi się połyskująca tapeta lub płyta mdf lakierowana na wysoki połysk.

a2

6

via: studio projektowe

13. Nie wyróżniaj stolarki drzwiowej. Niech będzie biała! Doskonale sprawdzą się również białe listwy przypodłogowe, które nie dzielą przestrzeni sztucznymi liniami a delikatnie ją odznaczają.

salon tapeta

79

via: studio projektowe

Voila 🙂

Akcja Aranżacja

Autorzy

Facebook