Dom z duszą

Zapraszam na wycieczkę po niesamowitym domu, gdzie główną rolę gra... Nicość. Ciekawi? Wejdźcie do środka i przekonajcie się jak genialnie architektura łączy się z mistyką.

Według Lalona – indyjskiego myśliciela i pisarza „if there is not one thing inside the body then it is not outside the body either” . Podążając za tą myślą powstawał projekt tej spektakularnej rezydencji. Podobnie jak ludzkie ciało, również architektura powinna być postrzegana w dwójnasób. „Ciało architektury” to zewnętrzna jej powłoka – forma oraz „treść zasadnicza” – dusza…..Idąc dalej tym tropem – dobra dusza potrzebuje dobrego opakowania. Tu mamy przykład wyjątkowy.

W tym projektcie zewnętrzna powłoka to czysty betonowy prostopadłościan. Położony jest w otoczeniu wysokiej, miejskiej zabudowy.

Tak jak serce w organizmie zajmuje centralne miejsce, w środku rezydencji zlokalizowany jest zbiornik wodny. Nazwany został „Nicością” – na dobrą sprawę mogłoby go nie być, nie spełnia żadnej zasadniczej funkcji, raczej zajmuje przestrzeń niepotrzebnie z ergonomicznego punku widzenia. A jest właśnie kluczowym miejscem w budynku. Jest jego duszą… Małe łódki zaczepione są przy wejściach do poszczególnych partii budynku.

Wewnętrzny wodny dziedziniec ma przeszklony dach. Jest tym samym lustrem dla wszystkiego co dzieje się wokół i nad nim. W zależności od pogody, pory roku, zjawisk atmosferycznych czy przelatujących ptaków, wewnętrzny obraz zmienia się.

 

s10

SA-Residence-02-1-750x1000

s8

s5

s4

s9

s3

s1

architekci

Akcja Aranżacja

Autorzy

Facebook