Co to jest wiatrołap i jaką pełni funkcję? – Inspiracje i porady

Co to jest wiatrołap i jaką pełni funkcję? - Inspiracje i porady

Wiatrołap z reguły jest małym pomieszczeniem, stąd często pomijany jest przez inwestorów w aranżowaniu wnętrza domu. A przecież jest to pierwsze pomieszczenie do którego trafiamy tuż po wejściu. Warto by był on swego rodzaju wizytówką domu i oprócz funkcjonalności był również stylowy.

Czym jest wiatrołap i jakie funkcje pełni?

Wiatrołap często nazywany także przedsionkiem lub gankiem jest pomieszczeniem oddzielającym wejście domu od strefy mieszkalnej. Może być to zarówno pomieszczenie wydzielone w bryle budynku jako wiatrołap wewnętrzny lub dobudowane do budynku jako wiatrołap zewnętrzny.

Jego budowa nie jest wymagana przez prawo budowlane. Jednak nie decydując się na wiatrołap musimy liczyć się z instalacją np. kurtyny powietrznej pełniącej funkcje tzw. przegrody cieplnej. Jest to wymagane przepisami prawa budowlanego. Niestety wykonanie kurtyny powietrznej nie należy do tanich. Warto więc rozważyć to już na etapie projektowania budynku.

Podstawową funkcją wiatrołapu jest zapobieganie bezpośredniego napływu chłodnego powietrza z zewnątrz. Ma to duże znaczenie zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy temperatury spadają poniżej zera, a warunki pogodowe nie są sprzyjające. Można powiedzieć, że jest to rodzaj śluzy zabezpieczającej wnętrze domu przed chłodem, wilgocią oraz hałasem panującym na zewnątrz.

Wiatrołap jako pomieszczenie przechodnie pomaga utrzymać czystość wewnątrz domu. To tutaj zostawiamy kurtkę czy buty. Tutaj nasze dzieci zdejmą mokre ubranie po powrocie z sanek. Jest to również pomieszczenie, w którym możemy przechowywać sprzęt sportowy, dziecięcy wózek czy odkurzacz.

Często jest to pomieszczenie, z którego możemy przejść bezpośrednio do kotłowni czy garażu. Jest to przydatne w wielu sytuacjach. Zwłaszcza kiedy jesteśmy rodzicami i chcemy by nasze dzieci wysiadając z samochodu wchodziły prosto do domu, a nie biegały po podwórku. Wiatrołap zapewnia również prywatność pozostałej części domu podczas wizyt listonosza czy kuriera.

Wiatrołap – inspiracje na modną aranżacje

Wiatrołap w większości domów czy mieszkań jest niewielkim pomieszczeniem. Zadbajmy więc o odpowiednie wykorzystanie tej przestrzeni by należycie spełniała swoje funkcje. Dobrze by pomieszczenie to nie było zbyt małe i bez problemu zmieściły się tutaj jednocześnie 3-4 osoby.

Jeżeli wiatrołap oddzielony jest od pozostałej części mieszkania drzwiami, warto zastosować drzwi szklane. Dzięki nim wnętrze domu będzie zabezpieczone przed chłodem, a wiatrołap będzie lepiej doświetlony.

Nowoczesny wiatrołap

Nowoczesny wiatrołap nie ogranicza się do wieszaka na ubrania i szafki na buty. Aktualnie jest to miejsce pełniące wiele funkcji. Jednym z najważniejszych elementów wiatrołapu jest duża szafa. Odpowiednie jej zagospodarowanie pozwoli nam wygospodarować naprawdę sporo miejsca. W niewielkich rozmiarów szafie z pewnością znajdzie się miejsce na wieszak na kurtki oraz miejsce do przechowywania rzeczy sezonowych, które są rzadziej używane. W dolnej części możemy przechowywać obuwie. Jednak jeśli mamy sporo miejsca warto by szafa była w miarę możliwości jak największa. Dzięki temu zyskamy przestrzeń do przechowywania, która pomieści odkurzacz oraz inne akcesoria przeznaczone do sprzątania. Jeżeli nie posiadamy kotłowni czy garażu możemy tutaj przechowywać swoje narzędzia.

Obowiązkowo w wiatrołapie powinno znaleźć się miejsce do siedzenia. W większej przestrzeni możemy ustawić stylowy fotel uszak, natomiast w mniejszej wykorzystajmy szafkę na buty z wygodnym siedziskiem.

Wiatrołap prowadzi do wnętrza domu, najczęściej połączony jest z salonem. Warto zadbać by te pomieszczenia, urządzone były w tym samym stylu.

W stylu skandynawskim

Styl skandynawski to przede wszystkim naturalne materiały i jasne kolory. W wiatrołapie urządzonym w tym stylu bardzo dobrze sprawdzą się więc białe ściany i drewniane meble. Przytulności wnętrzu doda puszysty dywanik na podłodze oraz ozdobna konsola, na które możemy postawić dekoracje czy zdjęcia. Na ścianie znajdzie się miejsce na lustro w drewnianej ramie lub ciekawy obraz.

Jeżeli chcemy, drewno w naszym wnętrzu może wystąpić na każdej powierzchni. Od płytek imitujących deski na podłodze, lameli na ścianie, po drewnianą lampę na suficie. Aby nasze wnętrze nieco ożywić, warto wstawić do niego rośliny doniczkowe. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić zieloną ścianę lub zielony obraz wykorzystując np. mech chrobotek.

W stylu glamour

Styl glamour to przede wszystkim blask, więc świetnie, jeżeli nasza szafa będzie miała lustrzane drzwi. Nie tylko optycznie powiększy to przestrzeń, ale i będzie wyglądać bardzo efektownie. W przypadku siedziska zdecydujmy się na pikowany, welurowy fotel w kolorze białym lub w pudrowym różu. Obok postawmy białą toaletkę z lustrem. Obowiązkowo na suficie niech zawiśnie kryształowy żyrandol. W przypadku podłogi postawmy na duże i jasne płytki gresowe. Są one łatwe w czyszczeniu oraz bardzo efektowne.

Minimalizm

Bez względu na to, jaki styl wybierzemy, zadbajmy by w wiatrołapie kierować się zasadą minimalizmu. Zbyt dużo przedmiotów zgromadzonych na małej powierzchni nie będzie dobrze wyglądać. Pamiętajmy również, że im mniej przedmiotów będzie znajdować się na podłodze w wiatrołapie, tym będzie ona łatwiejsza w utrzymaniu czystości.

Chociaż budowa wiatrołapu nie jest obowiązkowa, to warto się na nią zdecydować. Zyskamy dzięki temu funkcjonalne miejsce, które będzie prawdziwą wizytówką naszego domu.