Podłoga drewniana czy panele podłogowe?

Podłoga to kluczowy element wystroju wnętrza. Dla niektórych najważniejszy. W Polsce jesteśmy przyzwyczajeni do podłóg drewnianych lub do ich imitacji. W tekście znajdziecie kilka fachowych rad, którą podłogę wybrać i dlaczego.

Nieraz słyszymy, że w co jak w co ale w podłogę warto zainwestować! Czy słusznie? Z jednej strony jak najbardziej tak, bo wymiana podłogi, zwłaszcza we wnętrzu mieszkalnym, to cała skomplikowana operacja logistyczna i nieraz wiąże się z generalnym remontem. Podłogi drewniane służą długie, długie lata. Można je cyklinować, lakierować, odświeżać i konserwować aby utrzymały formę i cieszyły oko. Kiedyś mogły wytrzymać o wiele dłużej i o wiele więcej z uwagi na lakiery, które je zabezpieczały. Dziś są one olejowane bądź lakierowane preparatami ekologicznymi, które wprawdzie są łagodniejsze dla środowiska, ale nie są jednak tak twarde i wytrzymałe jak stosowane dawniej środki chemiczne.

Jeżeli więc planujecie wykończenie domu na lata lub mieszkania, które oddacie dalej w użytkowanie kolejnym pokoleniom 🙂 podłoga drewniana to najlepszy wybór.

Drewno na podłodze może mieć różny kształt i wybarwienie. Lite długie deski, parkiet układany w jodełkę czy klasyczne klepki – wybór odpowiedniej formy zależy od charakteru wnętrza. Poniżej kilka smaczków i inspiracji.

deska-lita

źródło

Biała-drewniana-podłoga

Parkiet-w-jodełkę

Szczotkowana-podłoga-z-drewna

źródło

Znacznie bardziej ekonomiczne, łatwiejsze w utrzymaniu i zdecydowanie odporniejsze na zarysowania czy przebarwienia są panele podłogowe. Być może niektórzy z Was będą oburzeni, że imitacja itd. ale widzę kilka plusów tejże imitacji… Jeżeli prowadzicie bardzo aktywny tryb życia, przez Wasze wnętrza przetaczają się tłumy, ze zwierzakami i dziećmi włącznie a Wy sami nie lubicie albo nie macie czasu skupiać się na ochronie i konserwacji podłogi 😉 , panele to najpraktyczniejsza opcja. Tym bardziej jeśli lubicie zmiany – demontaż i montaż paneli jest bardzo prosty i można wykonać go samodzielnie, bez wprawy czy dodatkowych materiałów budowlanych. Poza tym, możecie znaleźć zupełnie oryginalne i zwariowane modele paneli, które nadadzą Waszym wnętrzom niepowtarzalny charakter. A oto przykłady:

251

źródło

grande_dab_bagienny_WITEX

źródło

Akcja Aranżacja

Autorzy

Facebook