Jak dobrać fugi do płytek i wnętrza?

Drobiazg, który ma znaczenie!

Aranżacja wystroju wnętrza to proces kreatywny i fascynujący, ale przy tym długi i złożony. Szczególnie, gdy dotyczy tak wyjątkowych miejsc jak łazienka czy kuchnia. Płytki ceramiczne utrudniają szybką i spektakularną zmianę stylu, dlatego znalezienie tych idealnych kafelków wydaje się nam prawdziwym sukcesem. Uważaj jednak –  nie zmarnuj czasu poświęconego na komponowanie wymarzonej stylizacji takim drobiazgiem, jak nieprzemyślany wybór fug! Dobrze dobrana fuga powinna być równie funkcjonalna, co estetyczna i wpisana w zamysł projektu. Dlatego planując remont łazienki nie lekceważ tego detalu. Podpowiadamy, które właściwości fug mogą mieć dla Ciebie znaczenie!

  1. Jaki masz wybór, czyli rodzaje fug

Wybór fug może i nie jest przytłaczający – na rynku jest dostępnych jedynie kilka rodzajów spoin – to jednak różnice w ich właściwościach i zastosowaniach są na tyle istotne, że warto je poznać jeszcze przed wyprawą do sklepu.

Fugi cementowe – odmiana, która najczęściej jest wykorzystywana w gospodarstwach domowych. Służy do fugowania praktycznie każdego rodzaju płytek: glazury i terakoty, płytek typu mozaika, płytek ceramicznych i płytek z kamienia (sztucznego i naturalnego; wyjątkiem jest  marmur!). Są dość elastyczne i występują w wielu kolorach, a przy tym są najtańszymi fugami na rynku. Do tej beczki miodu trzeba jednak dodać łyżkę dziegciu – choć skład fug cementowych jest wzbogacany o dodatkowe substancje wzmacniające i podwyższające jakość, są najmniej odporne na mechaniczne uszkodzenia czy wysoką wilgotność.   

mosaic-267283_1280

Fugi epoksydowe – można powiedzieć, że to fuga do zadań specjalnych! Bardzo odporna na zużywanie i zabrudzenia, a przy tym całkowicie wodoodporna. Ma zastosowanie przede wszystkim we wnętrzach przemysłowych, handlowych, na basenach itd. Fugi epoksydowe są za to dużo mniej elastyczne niż fugi cementowe, dlatego nie nadają się do pomieszczeń z podgrzewaną podłogą. Możesz jej użyć w łazience czy kuchni, ale licz się z dużo wyższą ceną.

Uwaga! Fugi cementowe i epoksydowe różnią się także sposobem nakładania, dlatego upewnij się, że wezwany fachowiec doskonale orientuje się w zagadnieniu. Fugi epoksydowe dużo trudniej będzie wymienić czy poprawić!

Fugi akrylowe – wcześniej wymienione fugi są sprzedawane w workach lub wiadrach w postaci sypkiej, właściwy materiał wykańczający trzeba przygotować. Natomiast fugi akrylowe są sprzedawane w gotowej, płynnej formie. Elastyczne i o silnych właściwościach hydrofobowych, nadają się do łazienek i pomieszczeń z podgrzewaną podłogą.

Fuga do marmuru – fugi są dostępne w różnych kolorach i materiał odporny na przebarwienia – a takie są płytki ceramiczne i większość kamieni – może zostać z nimi użyty. Najpopularniejszym wyjątkiem od tej reguły jest marmur, bardzo podatny na odbarwienia. Jeśli planujesz aranżację kuchni lub łazienki z jego wykorzystaniem, będziesz potrzebować specjalnej masy zawierającej biały cement lub tras, bądź też standardową, ale koniecznie białą fugę.

dba0ea5d58729b88991038faa89b93f7

  1. Supermoce fug! Czy znasz je wszystkie?

Brokat – dodatek, który upiększy każdą fugę, a z nią całą łazienkę. Doskonale się sprawdzi w ciemnej i eleganckiej łazience, którą chcesz rozjaśnić połyskiem srebrnym lub złotym. Im szersza fuga, tym efekt brokatu silniejszy.

ac0e52b15440993cb8affb71171ca084

Biocydy – sprzątanie prysznica z nagromadzonej w fugach pleśni nie jest niczym przyjemnym. W takich wypadkach profilaktyka jest najważniejsza, wiec zwracaj uwagę czy zakupiona fuga posiada w składzie biocydy, czyli substancje zwalczające mikroorganizmy i chroniące przed powstawaniem pleśni.

Cement glinowy – jeden ze składników, które pomagają fudze zachować piękny i intensywny kolor na dłużej!


  1. Aranżacja a fugowanie płytek

Zasadniczą funkcją fug jest wyrównywanie powierzchni oraz ochrona płytek przed uszkodzeniem, spowodowanym rozprężaniem powietrza. Bardziej złożone są estetyczne zasady łączenia płytek z pomocą fug.

Fuga kładziona wąsko czy szeroko?

Generalna zasada brzmi następująco: jeśli chcemy wyeksponować wygląd płytek, kładziemy fugę wąsko. Dlatego w większości przypadków grubość fug jest kwestią indywidualnych preferencji. Wyjątek stanowią płytki typu mozaika, płytki wzorzyste/bogato zdobione, płytki imitujące kamień czy płytki drewnopodobne – tu bezwzględnie powinniśmy zastosować wąską fugę.

cismywnut_rt1

ngasw0330x60xl

Źródło

Szeroką fugę warto zastosować wtedy, gdy chcemy podkreślić kształt bądź konfigurację płytek. Świetnie może wypaść z betonowymi, dużymi płytami w łazience zaaranżowanej w stylu minimalistycznym lub urbanistycznym.

Jaki kolor?
Podobnie jak w przypadku szerokości kładzenia, kolor fug jest uzależniony od tego czy chcemy podkreślać miejsca łączenia, czy też je zacierać. Traktując fugę jako element ozdobny, postawmy zatem na kontrastujące z płytkami barwy (lub takie, które posiadają wspomniany wcześniej brokat). Analogicznie, chcąc zakamuflować spoinę wybierzmy taką w kolorze najbardziej zbliżonym do sąsiadujących z nią płytek.

tile-890729_1280

  1. Płytki rektyfikowane – czy to opcja dla antyfanów fugowania?

Większość płytek ceramicznych to tak zwane płytki kalibrowane – choć mogą zostać  wypalone w toku jednej linii produkcyjnej, zwykle różnią się nieznacznie wymiarami. Nie są to duże różnice, jednak w ich wyniku konieczne jest fugowanie płytek, aby nierówności zneutralizować.

Od jakiegoś czasu na rynku dostępne są także płytki rektyfikowane, czyli płytki poddawane dodatkowej obróbce mechanicznej, powodującej idealnie proste krawędzie i ujednolicony rozmiar płytek. Ostrzegamy przed często powtarzaną opinią, iż tego typu płytki można montować bez fugi. Minimalnej szerokości (1,5-2 mm) fuga powinna się pojawić, aby ustrzec płytki  przed mechanicznymi uszkodzeniami oraz żeby zlikwidować krzywizny podłoża.  

Autorką wpisu gościnnego jest Agnieszka Możejko, współredaktorka bloga Łazienkaplus oraz pasjonatka pięknych i funkcjonalnych wnętrz.

 

Akcja Aranżacja

Autorzy

Facebook