Dom dla lalek

Japońscy architekci stworzyli przestrzeń dla rodziny, która w zupełnie niestandardowy sposób organizuje życie domowników. Wnętrze nie definiuje funkcji pomieszczeń, przeciwnie, większość z nich celowo pozostaje pusta.

Najważniejszym zadaniem, które stawia przed swimi mieszkańcami ten niesamowity dom to… odczucie przyjemności z mieszkania w nim 🙂

Japońscy architekci z grupy Yamakazi Kentaro stworzyli ten unikatowy projekt odchodząc zupełnie od standardów podziału przestrzeni i funkcji we wnętrzu mieszkalnym. Może ono być dowolnie aranżowane. Nie jest umeblowane, nie ma dekoracji. Funkcja poszczególnych przestrzeni może się zmieniać w zależności od potrzeb. Nieoficjalną nazwą budynku jest „Unfinished House”. Ale to jedynie na pozór dom, który nie jest dokończony.

Wnętrze dzieli się na część zaaranżowaną i stałą. Jest to przestrzeń środkowa, macierzysta, w ktorej mieści się kuchnia, sypialnia, obszar sanitarny i miejsce do pracy. Druga warstwa, wokół tej przestrzeni, została pozostawiona celowo pusta, może się ona zapełniać odpowiednio do rosnących potrzeb całej rodziny, ich hobby i zainteresowań.

House-in-Kashiwa-by-Yamazaki-Kentaro_dezeen_8

House-in-Kashiwa-by-Yamazaki-Kentaro_dezeen_10

yamazaki-kentaro-design-workshop-house-in-kashiwa-lbf-01

yamazaki-kentaro-design-workshop-house-in-kashiwa-lbf-02

yamazaki-kentaro-design-workshop-house-in-kashiwa-lbf-04

yamazaki-kentaro-design-workshop-house-in-kashiwa-lbf-05

Najważniejszy jest „pokój” dziecięcy. Został pozostawiony celowo niezagospodarowany – do własnej aranżacji i do wykorzystania go w sposób, w jaki dziecko chce go traktować.

Dom jest przemyślaną formą architektoniczną. Mimo, że znajduje się w dość zwartej zabudowie wśród innych domów jednorodzinnych, z żadnego okna nie widać sąsiada a rospościera się z nich widok na niebo i zieleń.

_uploads_2014_04_yamazaki-kentaro-design-workshop-house-in-kashiwa-lbf-07

Wnętrze domu odzwierciedla obraz rodziny go zamieszkującej, gdzie domownicy szukając własnego miejsca, zawsze chcą być blisko siebie.

House-in-Kashiwa-by-Yamazaki-Kentaro_dezeen_3

via

 

 

Akcja Aranżacja

Autorzy

Facebook